Vodja Afganistanske neodvisne človekoljubne komisije (AIHRC) Sima Samar je za tiskovno agencijo Reuters potrdila, da se število brutalnih napadov na Afganistanke zvišuje, od marca do septembra lani pa se je celo povišalo za kar 25 odstotkov. »Nasilje je nedoumljivo. Režejo jim nosove, ustnice in ušesa, posiljujejo jih v javnosti … Množična posilstva, ki niso neobičajna, so nedostojanstvena in nehumana,« je poudarila.

Z umikom tujih sil vse večja nevarnost

Z umikom tujih vojaških sil iz države so ženske na plemenskih območjih vse manj zaščitene, hkrati pa bolj ranljive za nasilne napade. »Prisotnost mednarodnih sil v večini provinc je ljudem dajalo določeno stopnjo samozavesti. Mnogi so namreč ščitili ženske, sedaj pa tega na številnih območij ni več,« je opozorila. Po njenem mnenju k vse višji stopnji nasilja nad ženskami pripomoreta še vse slabši gospodarski položaj prebivalcev, kakor tudi pomanjkanje varnostnih sil.

»Umori žensk v Afganistanu so enostavni, saj nikomur ne grozi nikakršna kazen,« je za Reuters povedala Suraya Pakzad, ki v različnih provincah vodi zatočišča za ženske. Dodaja, da je prihodnost zanje vse bolj temačna. »Zakoni se sicer izboljšujejo, a je njihovo uveljavljanje v rokah vojaških vodij. Mislim, da delamo korake nazaj,« je jasna.

Znova bi uvedli smrtno kazen s kamenjanjem

Novembra je organizacija Human Rights Watch (HRW) Afganistance spodbudila k zavrnitvi predloga ministrstva za pravosodje, da bi za nezvestobo znova uvedli smrtno kazen s kamenjanjem. »Naravnost šokantno je, da bi 12 let po padcu talibanskega režima Karzajeva administracija morda ponovno uvedla kazen s kamenjanjem,« je bil osupel Brad Adams, vodja azijskega dela organizacije. »Predsednik mora pokazati vsaj osnovno zavezanost človekovim pravicam, ta predlog pa nemudoma zavrniti,« je pozval.

Osnutek predloga je predvidel smrtno kazen s kamenjanjem na javnem prostoru tako za moškega kot za žensko, če sta oba, ki sta prešuštvovala, poročena. Če nista, bi kazen znašala sto udarcev z bičem.

Smrtno kazen s kamenjanjem so sicer izvajali v času talibanskega vodenja države vse do leta 2001, ko so v državo vdrli Američani in vzpostavili novo vlado.