»ZDA so pripravljene podpreti Ukrajino, če se bo ta hitro usmerila na pot varovanja človekovih pravic, dostojanstva, končanja koflikta, ki se odvija na ulicah, hkrati pa mora sprejeti politične reforme,« je bila Nulandova jasna na današnji tiskovni konferenci.

Poudarila je, da si tako Rusija kot ZDA prizadevajo za lepo prihodnost Ukrajine. »Vsi želimo, da bi bila Ukrajina stabilna, mirna in demokratična država. ZDA si močno prizadevajo za to, upamo pa, da tudi Rusija počne podobno,« je dodala.

Sicer pa je v javnost pricurljal posnetek njenega pogovora z veleposlanikom ZDA v Kijevu Geoffom Pyattom, ki so ga posnele in objavile ruske tajne službe, v katerem je grdo kritizirala EU. Rusi so po vzoru ameriške Agencije za Nacionalno varnost (NSA) posneli njun pogovor in ga objavili na spletni strani YouTube. Kontekst pogovora ni jasen, vendar pa je slišati Nulandovo, kako pravi: »Jebeš EU«.

Opravičili so se že

Tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki je v četrtek priznala, da je Nulandova v stiku s sogovorniki iz EU in se je opravičila. Psakijeva ni šla v podrobnosti pogovora med Nulandovo in Pyattom, vendar je opozorila, da so zadevo prvi objavili Rusi. Tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney se je grizel za jezik in dejal le, da dejstvo, da so zadevo objavili Rusi, govori samo zase. Medtem je nemška kanclerka Angela Merkel že dejala, da je komentar Nulandove popolnoma nesprejemljiv.

Nulandova je bila v četrtek v Kijevu, kjer se je pogovarjala z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Janukovičem, proti kateremu od novembra lani potekajo protesti, ker z EU ni želel skleniti pridružitvenega sporazuma. V pogovoru z Pyattom je pohvalila odločitev generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona, da za svojega odposlanca za Ukrajino imenuje nekdanjega nizozemskega veleposlanika v Kijevu Roberta Serryja.

Ko so zanemarili Ukrajino, so naredili veliko napako

Pri tem je povedala, da bo to pomagalo »zalepiti« zadevo, in »jebeš EU«. Kaj točno to pomeni, ne ve nihče, razen Američanov, ki pa so o podrobnostih tiho. Nulandova je bila kritična tudi glede ponudbe Janukoviča, da položaj predsednika vlade prevzame opozicijski voditelj Arsenij Jatsenjuk, položaj njegovega namestnika pa nekdanji slavni boksar Vitalij Kličko. Oba sta sicer že zavrnila Janukovičevo ponudbo.

Zahodni analitiki menijo, da so tako ZDA kot tudi EU naredili veliko napako, ko sta zanemarili države nekdanje Sovjetske zveze, kot je Ukrajina.

Geopolitična borba

»Tam sedaj poteka geopolitična borba in za Rusijo je to vprašanje obstoja države kot velike sile. Če se Ukrajina približa EU, je to popoln poraz politike Vladimirja Putina in ZDA so skupaj z EU podcenile pomen tega vprašanja za Rusijo. EU je na dvoboj z nožem prinesla štruco kruha,« meni profesor mednarodnih odnosov na newyorškem kolidžu Bard Walter Russell-Mead.

Profesor pravi, da je kriv tudi Washington, ki nima pravega vzvoda za vplivanje na dogajanje v Ukrajini. ZDA so po mnenju profesorja skupaj z EU zavozile zadevo takoj po koncu hladne vojne.

»Ni bilo nobene vizije za skupno prihodnost z Rusijo. Imaš zvezo Nato, ki se širi proti vzhodu, vendar pa zavrača članstvo Rusije. Podobno je tudi z EU in Rusija se razvija v svojo smer,« pravi Russell-Mead.