Madrid na drugi strani razmišlja, da bi spor in vprašanje Gibraltarja prenesel pred Združene narode. Proti Gibraltarju so medtem zaplule britanske vojne ladje, ki so na poti na vojaške vaje.

Razočarani Cameron

Velika Britanija je namreč prepričana, da so dodatni ostrejši ukrepi na meji z Gibraltarjem »politično motivirani in popolnoma nesorazmerni«, je danes novinarjem sporočil Cameronov tiskovni predstavnik.

Dodal je, da je premier izjemno razočaran, ker Španci konec tedna niso omilili preverjanja prometa na meji ali pa nadzor celo v celoti umaknili. Pravni postopek v EU v takšnem primeru bi bil sicer edinstven.

Preberite še:

Ne prvi ne zadnji gibraltarski spor

Gibraltar: Cameron opozarja na odnose med državama, Rajoy bo omilil ukrepe na meji

Španci bi moči združili z Argentino

Medtem pa Španija razmišlja, da bi spor prenesla pred mednarodne institucije, kot so Združeni narodi in Meddržavno sodišče (ICJ) v Haagu, je povedal tiskovni predstavnik španskega zunanjega ministrstva. Ob tem Madrid razmišlja o možnosti, da bi združil moči z Argentino, ki z Veliko Britanijo bije bitko za Falklandske otoke.

»Ocenjujemo možnosti obračanja na telesa, kot so ZN, Varnostni svet, sodišče v Haagu. To so možnosti, odločitve pa še nismo sprejeli,« je pojasnil tiskovni predstavnik.

Proti Gibraltarju britanske bojne ladje

Proti Sredozemlju pa so medtem danes zaplule britanske bojne ladje. Te so na poti na vojaške vaje, v okviru katerih se bo ena čez približno teden dni tudi zasidrala v Gibraltarju. Britansko ministrstvo za obrambo je ob tem znova poudarilo, da je misija ladij »rutinska« in »že dalj časa načrtovana«.

Madrid je eni od ladij, HMS Illustrious, izdal dovoljenje za zasidranje v pomorski bazi Rota na jugu Španije. Medtem pa so španski mediji načrt, da se druga ladja, HMS Westminster, zasidra v Gibraltarju, označili za zastraševanje.

Spor predstavlja umetni greben

Razlog za najnovejši spor med Španijo in Gibraltarjem je umetni greben, ki ga je zgradil Gibraltar, uradno z namenom zaščititi biotsko raznovrstnost, neuradno pa preprečiti plovbo španskih ribiških ladij v bližini britanskega ozemlja. Španija trdi, da greben ovira njene ribiče.

Ker Gibraltar ni želel popustiti zahtevam Madrida glede grebena, je Španija poostrila nadzor nad vozili na skupni meji, kar je na meji povzročalo dolge zastoje. Pred dobrim tednom dni je Madrid celo predlagala uvedbo 50 evrov pristojbine za prestop meje z Gibraltarjem.