Miranda, Greenwaldov partner, se je iz Berlina vračal v rodni Rio de Janeiro, ko so ga ustavili britanski policisti. Pridržali so ga na podlagi določil zakona o terorizmu iz leta 2000, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sporni zakon policistom omogoča, da ustavijo, preiščejo, zaslišijo in pridržijo posameznike na letališčih, v pristaniščih in na obmejnih območjih.

Na incident se je že odzvala brazilska vlada, ki je ugovarjala pridržanju svojega državljana in izrazila »resno zaskrbljenost« zaradi dejanj britanskih oblasti, zaradi katerih je bil Miranda na letališču pridržan brez stikov z zunanjim svetom. Izjava brazilskega zunanjega ministrstva navaja še, da bo Brazilija od britanskih oblasti zahtevala pojasnila o incidentu.

Medtem je Amnesty International potezo označil kot pretirano maščevanje zaradi Greenwaldovih razkritij vohunskih programov NSA. »Res je malo verjetno, da bi bil David Michael Miranda, brazilski državljan, ki je potoval čez London, pridržan po naključju, glede na vlogo, ki jo je njegov partner odigral pri razkritju resnice o nezakoniti naravi vohunjenja NSA,« je povedal Widney Brown iz Amnesty International.

Nenavaden obrat v zapleteni zgodbi

Pridržanje se zdi »nenavadno« tudi britanskemu poslancu Keithu Vazu, ki je dejal, da bo na policijo takoj naslovil nekaj vprašanj in zahteval pojasnila, zakaj so Mirando pridržali na podlagi protiterorističnih zakonov brez kakšnega oprijemljivega dokaza, da je bil vpleten v terorizem. »To je nenavaden obrat v zelo zapleteni zgodbi,« je Vaz povedal za BBC-jev Radio 4. »Zakrbljen sem zaradi uporabe protiteroristične zakonodaje v primeru, ki, kot vse kaže, ni v zvezi s terorizmom,« je povedal Vaz in dodal, da ni vedel, da zakonodaja dovoljuje tudi zaplembo osebne lastnine.

Notranje ministrstvo pridržanja Mirande ni hotelo komentirati, ker da je to stvar policije. Predstavnik Scotland Yarda je podal kratko izjavo: »V nedeljo ob 8.05, 18. avgusta, so na letališču Heathrow pridržali 28-letnega moškega zaradi 7. člena zakona o terorizmu 2000. Ni bil aretiran. Posledično je bil izpuščen ob 17.00.«

Greenwald pomemben člen v razkritju dejavnosti NSA

Greenwald je analiziral in v britanskem časniku Guardian objavljal informacije o dokumentih, ki mu jih je priskrbel nekdanji pogodbeni sodelavec NSA Snowden. Dokumenti so razkrili obsežen ameriški program nadzora nad komunikacijami in internetom ter vohunjenje tudi za partnerskimi državami. ZDA Snowdna iščejo zaradi izdaje zaupnih podatkov, začasni azil pa mu je zagotovila Rusija.

Britanske oblasti so zaplenile nekatere elektronske naprave Mirande, vključno z njegovim mobilnim telefonom, prenosnim računalnikom, fotoaparatom in spominskimi karticami, navaja Guardian. Proti pridržanju partnerja njihovega novinarja je sicer protestiral tudi časnik.

Greenwald je kasneje pojasnil, da so ga z letališča poklicali in mu pojasnili, da zaslišujejo njegovega partnerja, ki nima pravice do odvetnika, prav tako mu niso dovolili govoriti z njim. Mirando naj bi sicer spraševali o poročanju v aferi NSA, na katerem naj bi delali Greenwald in drugi.

Srečal naj bi se z Lauro poitras

V Berlinu se je sicer Miranda po poročanju Guardiana srečal z ameriško avtorico dokumentarnih filmov Lauro Poitras, ki je prav tako ena od ljudi, ki jim je Snowden predal sporne dokumente. Za polete Mirande je plačal Guardian.

»To je nedvoumen napad na svobodo tiska in postopek zbiranja informacij,« je prek Guardiana sporočil Greenwald. »Dejanja Velike Britanije predstavljajo resno grožnjo novinarjem kjer koli po svetu,« je še menil, a dodal, da njega in njegovih sodelavcev takšno zastraševanje nikakor ne bo ustavilo, pač pa bodo zaradi njega pri svojem delu še bolj odločni.