"Razglašamo prekinitev ognja, ki bo začela veljati v nedeljo opolnoči"

"Razglašamo prekinitev ognja, ki bo začela veljati v nedeljo opolnoči," je danes sporočilo vrhovno poveljstvo libijske vojske. Dodali so sicer še, da bodo nadaljevali z lovom na "teroriste", tudi med pogovori v Ženevi. Vojaki ohranjajo tudi pravico do samoobrambe, so še dodali, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Milica Fajr Libija oz. Libijska zora, je prekinitev ognja razglasila v petek, dva dni po začetkov mirovnih pogovorov pod okriljem Združenih narodov v Ženevi. Pogovori naj bi se nadaljevali prihodnji teden. So se pa sprte strani v Libiji na pogovorih v Ženevi že dogovorile o "agendi" za oblikovanje vlade narodne enotnosti.

Varnostni svet Združenih narodov pozdravil prekinitev ognja

Varnostni svet Združenih narodov je prekinitev ognja pozdravil, hkrati pa opozoril, da bo uvedel sankcije proti tistim, ki bodo nasprotovali mirovnim prizadevanjem. VS ZN je vse sprte strani v Libiji tudi pozval, naj tvorno sodelujejo na mirovnih pogovorih v Ženevi.

Krvav konflikt od strmoglavljenja Gadafija

Libijo od strmoglavljenja dolgoletnega diktatorja Moamerja Gadafija leta 2011 pretresa krvav konflikt. Za nadzor nad ključnimi mesti in še posebej nad dragoceno nafto se spopadajo močne rivalske milice ter tudi rivalska parlamenta in vladi.

Mednarodno priznana vlada premiera Abdulaha al Tanija se je bila lani poleti prisiljena umakniti v vzhodno mesto Tobruk, potem ko je prestolnico Tripoli zavzela islamistična milica Libijska zora in tam vzpostavila svojo vlado in parlament. V njenih rokah je tudi mesto Misrata.

Poleg tega je močna milica decembra sprožila silovito ofenzivo za zavzetje ključnih libijskih naftnih terminalov, a jo je vojska ustavila. Zaradi silovitih spopadov za naftno infrastrukturo so morali zapreti dve glavni pristanišči za izvoz nafte, proizvodnja nafte pa je padla z 1,6 milijona leta 2011 na 300.000 sodov dnevno.