»Svoj načrt obiska v Zahodni Sahari smo več kot mesec dni usklajevali z maroškim veleposlaništvom v Bruslju. Ves čas so bili na tekočem,« je poudaril Vajgl in dodal, da jim niso nikoli odgovorili. Poudaril je, da so hoteli govoriti tudi z drugo stranjo in dobiti drugo plat medalje. »Ko smo mi bili že na vlaku proti Parizu, pa so obvestili predsedujočega te skupine za Zahodno Saharo (gre za neformalno skupino v okviru EP, op.a.). Poslali so mu grozljivo pismo, v katerem so nas ozmerjali, da smo del lobistične skupine za Alžirijo oziroma Polisario, da hočemo torpedirati reševanje problemov,« je ogorčen Vajgl. Poudaril je, »da je to Goebblsov način, čisti konstrukt ter neverjetna drznost in primitivizem«.

Štirje evropski poslanci so kljub omenjenemu pismu odpotovali v Casablanco. »Tam nas je pričakalo kakšnih dvajset črno oblečenih moških, ki so nas postrojili pri vratih letala. Zahteval sem pojasnila, na osnovi česa so nas ustavili, vendar niso bili pooblaščeni, da odprejo usta. Eno uro smo stali pred letalom, nato pa so nam razdelili letalske karte in poslali nazaj. Brez kakršnegakoli pojasnila,« je povedal Vajgl. Dodal je, da je bil sam vseskozi v stiku s predstavnikom EU v Maroku, ta pa je klical generalnega sekretarja generalnega ministrstva. »Lahko mu je rekel le to, da je šlo za politično odločitev na najvišji ravni, kar pomeni kralja. In da tukaj ne more nihče nič spremeniti,« je razložil Vajgl.

Upa, da dogodek ne bo ostal brez posledic

»Prepovedali so nam vstop v Maroko. Nam, evropskim poslancem. In to država, ki letno dobi 500 milijonov evrov pomoči kot partnerka EU,« je poudaril Vajgl. Napovedal je, da bodo to obnašanje ustrezno ovrednotili v parlamentu, ko bo šlo za podaljšanje ribiškega in drugih sporazumov. Vajgl je izrazil upanje, da ta dogodek ne bo ostal brez posledic. »Če ne bo posledic, potem smo papirnati tiger,« je dodal.

V delegaciji Evropskega parlamenta so bili poleg Vajgla (ALDE/Zares) še Isabella Lövin, članica skupine Zelenih, Vincent Garces, član skupine Socialistov in demokratov, in Willy Meyer, član skupine Združene evropske levice.

Več o »maroškem incidentu« in ozadju dogajanja si boste lahko prebrali v jutrišnji tiskani izdaji Dnevnika.