Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi je danes pogajalce režima sirskega predsednika Bašarja al Asada in opozicije znova zbral za skupno mizo, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Pred tem se je sestal z namestnikom ruskega zunanjega ministra, Genadijem Gatilovom, v četrtek naj bi se sestal še z ameriško državno podsekretarko Wendy Sherman.

Pogajanja zašla v slepo ulico

Brahimi želi po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v pogajanja tesneje kot doslej vplesti Rusijo in ZDA, državi, ki sta odigrali ključno vlogo pri organizaciji mirovne konference v Ženevi. Pogajanja so v zadnjih dneh zašla v slepo ulico, saj se želi delegacija režimo pogajati izključno o lokalnih prekinitvah ognja in terorizmu, opozicija pa vztraja pri razpravi o oblikovanju prehodne sirske vlade.

Brahimi bo sicer vztrajal, da pogajanja o vprašanjih terorizma in prehodne vlade potekajo vzporedno, je za Itar-Tass povedal neimenovani vir.

Gatilov je sicer v Ženevi novinarjem povedal, da bo Rusija v Varnostnem svetu ZN vložila veto na predlagano novo resolucijo o humanitarni situaciji v Siriji. Omenjeno resolucijo, ki so jo oblikovale Avstralija, Jordanija in Luksemburg, je že v torek kot neuravnoteženo zavrnil ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Rusija na drugi strani napoveduje predlog svoje resolucije, s katero bi opozorili na nevarnost terorizma v Siriji.

Umrlo že več kot 130.000 ljudi

V krvavem sirskem konfliktu je od marca 2011 umrlo več kot 130.000 ljudi.

Medtem se v Siriji nadaljuje umik civilnega prebivalstva iz obleganega mesta Homs. V mesto so humanitarni delavci uspeli dostaviti nove zaloge hrane, je povedal guverner province Homs Talal Barazi. »Vozila, ki dostavljajo pomoč, bodo ven pripeljala civiliste,« je pojasnil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Od petka, ko sta se sirski sprti strani uspeli dogovoriti o začasni prekinitvi ognja na območju Homsa, so humanitarni delavci iz mesta evakuirali več kot 1000 civilistov. Številni so zelo šibki in podhranjeni, potem ko so ob zelo skromnih zalogah hrane preživeli več kot 18 mesecev.

Iz Homsa bi radi evakuirali 3000 ljudi

Evakuacijo vodi sirski Rdeči polmesec ob podpori ZN. Cilj je iz Homsa na varno pospremiti več okoli 3000 ljudi, ujetih na obleganih območjih v mestu. V torek so zaradi logističnih težav operacijo začasno prekinili.

Uspešno evakuacijo je sicer zasenčilo pridržanje 336 moških in fantov, starih od 15 do 55 let, ki so jih po umiku iz Homsa oblasti zadržale na zaslišanju. Doslej so jih na svobodo izpustili le 42.

Evakuacijski konvoji so kljub prekinitvi ognja tudi tarča napadov. V bombardiranjih je umrlo 14 ljudi. Še posebej bo zahteven varen umik 28 družin, večinoma krščanskih, iz četrti Bustan al-Divan, opozarjajo aktivisti.