»Če želimo sprejeti dobro odločitev, sem prepričan, da bomo morali imeti nekaj informacij o tem,« je novinarjem ob robu srečanj v Vatikanu dejal južnoafriški kardinal Wilfrid Napier. Tudi francoski kardinal Philippe Barbarin je dejal, da želijo vedeti, kaj se dogaja »znotraj Vatikana«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Notranji boji za oblast

V medije je lani prišlo več sto zaupnih papeških dokumentov, ki so razkrili notranje boje za oblast in spodbudili domneve o korupciji v najvišjih vrstah Katoliške cerkve. Afera je povzročila veliko zadrego za Vatikan.

Za krivega zaradi kraje zaupnih papeških dokumentov in njihovega širjenja medijem je bil spoznan papežev majordom Paolo Gabriele, a po mnenju nekaterih je v ozadju širša zarota. Preiskava treh kardinalov o aferi je za javnost ostala skrivnost. Poročilo bo dobil samo novi papež, ne pa tudi kardinali, ki ga bodo izvolili.

Kardinali bodo na srečanjih, ki naj bi trajala ves teden, med drugim določili datum začetka konklava in izpostavili tudi kardinale, ki bi lahko zasedli vodilni položaj Katoliške cerkev.

Rode: Za to izjemno težko službo je potreben pogumen človek

Slovenski kardinal Franc Rode, ki je prav tako med elektorji, je v pogovoru za spletni portal Planet Siol.net poudaril, da je Benedikt XVI. »izrazil željo, da bi bil na čelu Cerkve človek, ki ima zadosti moči, telesnih in duševnih, za opravljanje svoje službe«. To bi po mnenju Rodeta torej moral biti človek, ki je mlajši od 70 let in »trdnega zdravja«.

Poleg tega je Rode prepričan, da je za to »izjemno težko« službo potreben pogumen človek. »To je prva lastnost, ki jo mora imeti papež. Biti mora trden v sebi, človek globoke vere, človek molitve, človek močne duhovnosti in seveda človek z odprtim srcem za potrebe in pričakovanja sodobnega človeka,« je dejal v pogovoru, objavljenem minuli petek.

Konklave daljši, saj je bil papežev odstop presenečenje

Menil je tudi, da bi bil lahko tokratni konklave nekoliko daljši, kot so bili zadnji, saj je bila odločitev papeža o odstopu presenečenje in ni bilo še časa za »dogovore ali strategije«. Kljub temu pa misli, da je "pri vseh kardinalih zelo navzoča zavest, da ne smemo podaljševati časa konklava, da ne bi dajali vtisa v svetu, da smo med seboj sprti, razdeljeni in da se nismo sposobni dogovoriti" o novem papežu.

Zdi se mu sicer »čisto mogoče«, da bi bil na tokratnem konklavu izvoljen papež, ki ni niti Italijan niti Evropejec. Glede na to, da je večina katoličanov na južni polobli, se mu ne zdi nemogoče, da bi novi papež prišel iz tega dela sveta.

Vprašanje o svojih možnostih, da postane novi papež je označil za »abstraktno vprašanje, ki si ga ne zastavlja«.

Vsiljivec med škofi

Med kardinale se je sicer danes uspel vtihotapiti moški, ki se je preoblekel v škofa. "Nepravi" škof je nosil križ, imel je vijoličen šal in prekratko škofovsko ogrinjalo. Varnostno osebje je tako ugotovilo, da ne sodi med duhovščino ter so ga nato odvedli s prizorišča.