Rasmussen je danes ob obisku v Londonu dejal, da je bilo na mejo z Ukrajino napotenih "najmanj nekaj tisoč več" ruskih vojakov. Rusko odločitev "smatram za obžalovanja vreden korak nazaj. Zdi se, da Rusija pušča odprta vrata nadaljnjemu posredovanju v Ukrajini," je dejal generalni sekretar.

Rasmussen je ob tem pripomnil, da od Zahoda v primeru nadaljnjega prodiranja Rusije v Ukrajino pričakuje ostrejše gospodarske sankcija. A dodal je, da če je ruska vojaška krepitev namenjena nadzoru meje in prekinitvi pretakanja opreme in orožja v Ukrajino, je to "pozitiven korak", poroča francoska tiskovna agencija AFP. "A tega trenutno ne vidimo," je še dejal Rasmussen.

Šojgu je danes zatrdil, da gre za varnostni ukrep, ker spopadi v Ukrajini ne pojenjajo. Na območjih Rostovske in Belgorodske oblasti pa so se odvili tudi vojaški manevri. Predsednik odbora ruske dume za obrambo Vladimir Komojedov je zatrdil, da ni načrtov za posredovanje v Ukrajini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nato je še konec maja sporočil, da je Rusija takrat z meje z Ukrajino umaknila več tisoč vojakov. Vendar jih je na meji še vedno ostalo več tisoč.

V Ukrajini vzpostavili stik s pogrešanimi opazovalci Ovseja

Na vzhodu Ukrajine so vzpostavili stik s pogrešano skupino opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki je izginila konec maja. "Vemo, da so živi in zdravi," je povedal predstavnik misije v Kijevu Michael Bočurkiv. Še pred tem so se povezali tudi z drugo skupino pogrešanih opazovalcev na območju.

Bočurkiv drugih podrobnosti zaradi varnosti opazovalcev ni želel razkriti, povedal je le, da je bil stik s skupino vzpostavljen v zadnjih 24 urah.

Dve skupini opazovalcev Ovse, gre za skupno 14 ljudi, sta na vzhodu Ukrajine izginili 26. in 29. maja.

Kot so že prej poročali diplomati, so se s skupino štirih oseb, ki je 26. maja izginila v okolici Donecka, povezali že konec maja preko Skypa. Tudi oni so živi in zdravi, so še dodali po poročanju ruske tiskovne agencije Itar Tass.