Zbrane množice je na Trgu neodvisnosti posvarila, da njihovo delo še ni opravljeno. »Nimate pravice zapustiti trg Majdan. Ne zaustavite se sedaj,« je dejala zbrani množici. Izgledala je utrujeno, potem ko je bila izpuščena iz zapora, kjer je od enajstih dosojenih let zaporne kazni zaradi spornih odločitev v času, ko je bila premierka, preživela dve. »To je Ukrajina drugačnih ljudi. Tisti, ki so umrli na Maidanu so naši osvoboditelji, naši heroji,« je zavpila v stilu govorov, ki jih je vodila med oranžno revolucijo.

Takoj po izpustitvi je sicer dejala, da je prepričana, da bo Ukrajina postala članica EU, kar naj bi vse spremenilo. Janukovič naj bi že poskušal pobegniti v Rusijo, a so mu to preprečili. Odstavljeni predsednik je odločitev parlamenta označil za državni udar in jo primerjal z razmerami v 30. letih v Avstriji in Nemčiji, ko so nacisti prihajali na oblast.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barosso in Bela hiša sta medtem pozdravila osvoboditev Timošenkove.

»Ves čas smo zagovarjali nujnost zmanjšanja nasilja, ustavnih sprememb, oblikovanje koalicijske vlade in predčasnih volitev. Današnji razvoj dogodkov bi nas lahko pripeljal bliže k tem ciljem,« je v izjavi za javnost zapisala Bela hiša. Če so v Washingtonu videli priložnost za končanje napetosti v državi, je povsem drugačen odziv prišel iz Rusije, ki je podpirala odstavljenega predsednika Janukoviča.

Možnosti uspeha dogovora, ki sta ga podpisali opozicija in vlada za končanje napetosti v državi, so se močno zmanjšale zaradi nezmožnosti ali pomanjkljivega hotenja opozicijskih sil, da bi se dogovora držale, so ocenili v Moskvi. »Nezakonite ekstremistične skupine še vedno zavračajo razorožitev in dejansko zavzemajo Kijev s strinjanjem opozicijskih voditeljev,« je v izjavi za javnost zapisalo rusko zunanje ministrstvo.

Do novih političnih preobratov v Ukrajini je prišlo potem, ko so protivladni protestniki po lastnih navedbah v soboto zavzeli ukrajinsko glavno mesto Kijev in kritizirali sklenjeni sporazum med opozicijo in vlado za končanje nemirov. Ob posredovanju EU sta strani dosegli dogovor o predčasnih parlamentarnih volitvah, začasni vladi in novi ustavi. V zadnjih dneh so spopadi med nasprotniki vlade in policijo v Kijevu zahtevali najmanj 77 smrtnih žrtev.

Janukovič sprejete zakone zavrača kot nezakonite

Dan po podpisu dogovora med predsednikom Janukovičem in opozicijo so bile razmere na kijevskih ulicah dokaj mirne, zato pa so se hitre politične spremembe odvijale v parlamentu. Ta je v odsotnosti Janukoviča, ki se je umaknil iz Kijeva, sprejel več novih imenovanj in zakonov. Pojavila so se tudi ugibanja o odstopu Janukoviča. Viktor Janukovič pred glasovanjem v parlamentu ni bil pripravljen odstopiti. Kot je dejal pred odločitvami rade za lokalno televizijo v Harkovu, ne bo podpisal nobenega od novih zakonov, ki jih je sprejel ukrajinski parlament, vse sprejete odločitve pa označil za nezakonite. Zatrdil je še, da ostaja v državi.

"Dogodki, ki sta jim bila priča naša država in ves svet, so primer državnega prevrata," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Janukovič. "Vse, kar se trenutno dogaja v parlamentu, je razbojništvo," je še izjavil.

"Odločitve, ki jih sprejemajo, so nezakonite. Naj slišijo - ne nameravam ničesar podpisati," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP za lokalno televizijo v Harkovu, kamor se je umaknil iz Kijeva, še dejal Janukovič.

Protestniki so zahtevali Janukovičev odstop

V soboto dopoldne je sicer vodja protestnikov Andrej Parubij na trgu Majdan sporočili, da imajo protestniki nadzor nad parlamentom, sedežem vlade ter predsedniško palačo.

Več tisoč ljudi je noč na soboto preživelo na trgu Majdan in kritiziralo začasni sporazum med Janukovičem in parlamentarno opozicijo, ki naj po njihovi oceni ne bi bil celovit.

"Zahtevamo takojšen odstop predsednika," je ob tem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal Parubij.

Parlament je imenoval tudi novega začasnega ministra za notranje zadeve, ki prav tako velja za tesnega zaveznika Timošenkove. Arsen Avakov bo na položaju nasledil Vitalija Zaharčenka, ki ga je parlament razrešil v petek in s tem izpolnil eno od zahtev opozicije. Zaharčenko naj bi bil odgovoren za krvavo nasilje nad protestniki, ki je v minulih dneh zahtevalo najmanj 77 smrtnih žrtev.

Ukrajinski opozicijski voditelj Vitalij Kličko se je danes zavzel za predčasne predsedniške volitve, ki bi bile še pred 25. majem, poročajo tuje tiskovne agencije.

Prav tako je poslancem v parlamentu sporočil, da je Janukovič zapustil prestolnico.

V Kijevu po besedah enega od poslancev pričakujejo Janukovičev odstop

Poslanec ukrajinskega parlamenta Mikola Katerinčuk je novinarjem v Kijevu v soboto dejal, da je predsednik države Viktor Janukovič obljubil, da bo podal odstopno izjavo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Janukovič je obljubo o odstopu dal v telefonskem pogovoru z opozicijskim voditeljem Arsenijem Jacenjukom, poslančevo izjavo povzema AFP.

Kot je še dejal Katerinčuk, so prejeli Janukovičevo ustno izjavo o odstopu, sedaj pa čakajo še na njegovo pisno odstopno izjavo, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Pokop ubitih protestnikov. Foto: Reuters