Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je Belaid vodil opozicijsko levo Demokratsko stranko in je bil znan kot eden najostrejših kritikov islamistične tunizijske vlade.

Dva strela v glavo

Pred domom v tunizijski prestolnici sta ga danes zadela dva strela v glavo, njegov brat Abdelmajid Belaid pa je izjavil, da za bratovo smrt krivi vodjo Ennahde Racheda Ghannouchija. Ta se odzval na atentat, ob tem pa zanikal obtožbe in jih označil za "poravnavanje političnih računov".

"Atentatorji si želijo prelivanja krvi v Tuniziji, vendar jim to ne bo uspelo. Obsojamo to strahopetno dejanje, ki želi spodkopati napore revolucije in stabilnost države," je za AFP povedal Ghannouchi.

Oglasil se je tudi premier Jebali, ki pripada stranki Ennahda. Atentat je označil kot "zločinsko dejanje, teroristično dejanje ne le proti Belaidu, ampak proti celotni Tuniziji". Obenem je ljudi pozval, naj bodo pametni in ne zaidejo v past kriminalcev, ki bi radi državo potisnili v kaos.

Tunizijski predsednik Moncef Marzouki je zaradi atentata odpovedal za četrtek načrtovano udeležbo na vrhu Organizacije islamskega sodelovanja v Kairu in se bo iz francoskega Strasbourga, kjer se danes udeležuje plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta, vrnil domov.

"Ta gnusen atentat političnega voditelja, ki sem ga dobro poznal in je bil moj prijatelj, je grožnja, ki pa ne bo uspela," je dejal Marzouki v Strasbourgu in zatrdil, da umor ne bo sprožil širših nemirov v Tuniziji.

V Marzoukijevem uradu so obenem obsodili atentat in ga označili kot "gnusen" zločin s ciljem "potisniti tunizijski narod v nasilje". Tudi oni so Tunizijce pozvali k "zadržanosti in razumu".

Protesti pred notranjim ministrstvom

Kljub temu iz države že poročajo o protestih. Velika množica, ogorčena ob umoru Belaida, se je po poročanju AFP zbrala pred notranjim ministrstvom v središču Tunisa. Protestniki vzklikajo slogane proti Ennahdi in prepevajo državno himno, bilo pa naj bi jih več kot tisoč.

V osrednji Tuniziji so protestniki zažgali pisarne Ennahde v mestu Mezzouna blizu Sidi Bouzeida, opustošili prostore stranke v rudarskem kraju Gafsa, poleg tega pa so zanetili požar v pisarnah vladajoče Ennahde v severnem mestu Kef. Protestniki so uničevali pohištvo in računalnike, poleg tega pa zažigali zastave Ennahde.

V Sidi Bouzeidu je sicer mirno protestiralo približno 2000 ljudi, vendar je približno 200 protestnikov poskušalo vdreti v policijsko centralo, policisti pa so jih razgnali s solzivcem.

V Tuniziji beležijo porast nasilja, ki se več kot dve leti po strmoglavljenju dolgoletnega diktatorja Zina El Abidina Ben Alija hrani na političnem in socialnem nezadovoljstvu.

Več opozicijskih strank in sindikatov islamiste obtožuje, da organizirajo spopade in napade na njih. Belaid je že drugi opozicijski politiki, ki je bil po strmoglavljenju Ben Alija žrtev atentata.