»Če lahko ubiješ nevernega Američana ali Evropejca - še posebej zlobnega in umazanega Francoza - ali Avstralca ali Kanadčana (...) vključno z državljani držav, ki so vstopile v koalicijo proti Islamski državi, se zanesi na Alaha in ga ubij,« je izjavil tiskovni predstavnik skupine Abu Mohamed al Adnani v sporočilu, objavljenem v več jezikih.

ZDA in Francija izvajata zračne napade na cilje Islamske države v Iraku in sestavljata mednarodno koalicijo proti tej skrajni skupini, v kateri vse več ljudi vidi globalno grožnjo.

Ameriški State Department je v soboto objavil seznam okoli 50 držav in organizacij, ki so del mednarodne koalicije proti Islamski državi v Iraku in Siriji. Na seznamu je tudi Slovenija.

Meje najprej odprli, nato jih zaprli

Turške oblasti so v nedeljo zaprle tudi prehod, ki naj bi ga uporabljali kurdski borci, ki v Siriji sodelujejo v boju proti skupini Islamska država (IS), poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Turčija je v petek za begunce odprla 30 kilometrov meje s Sirijo, a je mejo v nedeljo zaprla. Po navedbah britanskega BBC sta danes odprta le dva od skupno devetih mejnih prehodov na območju.

ZN so danes potrdili navedbe, da je mejo med Turčijo in Sirijo od petka prestopilo več kot 100.000 sirskih Kurdov na begu pred sunitskimi skrajneži iz IS, ki so v minulih dneh osvojili več kurdskih vasi na severu Sirije in se približali kurdskemu mestu Kobane, znanemu tudi pod imenom Ain Al Arab.

Od petka v Turčijo pobegnilo več kot 130.000 sirskih Kurdov

Namestnik turškega premierja Numan Kurtulmus pa je danes številko še zvišal: »V zadnjih treh dneh je pred IS v Turčijo pobegnilo 130.000, pričakujemo pa jih še več. Pripravljeni smo na najhujši možni scenarij, kar pomeni, da jih lahko pride še na tisoče.«

Po navedbah tiskovne predstavnice agencije ZN za begunce (UNHCR) Melisse Fleming je ta podatek potrdila tudi turška vlada, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Večina beguncev naj bi bila iz Kobana, tretjega največjega kurdskega mesta v Siriji, okoli katerega IS stiska obroč.

Sprejeli več kot 850.000 beguncev

Turčija je po lastnih navedbah od začetka upora proti režimu Bašarja al Asada pred tremi leti sprejela že več kot 850.000 beguncev iz Sirije.

PKK, ki v Turčiji in pretežnem delu mednarodne skupnosti velja za teroristično organizacijo, pa je danes pozvala Kurde v Turčiji, naj se borijo proti džihadistom IS v Siriji in med drugim obranijo Kobane.

»Napočil je dan slave in časti. V odporu ni več omejitev,« je po navedbah Kurdom naklonjene agencije Firat v sporočilu zapisala PKK in pozvala k mobilizaciji kurdskih borcev. Eden od vodij PKK Dursun Kalkan je vse Kurde pozval, naj združijo sile v boju proti skrajnežem, Turčiji pa očital sodelovanje z IS.