Ocenjujejo, da je v Nemčiji živih še približno 60 ljudi, ki bi jim lahko sodili zaradi vojnih zločinov. Nekateri med njimi naj bi delali kot stražarji v nacističnih taboriščih ali pa celo bili del smrtonosnih sekcij, ki so bile odgovorne za množične poboje, zlasti na začetku vojne. »Na žalost so le redki ljudje, ki so zagrešili te zločine, zanje tudi odgovarjali,« je povedal vodilni mednarodni »lovec« na naciste in vodja jeruzalemske podružnice centra Simona Wisenethala Efraim Zuroff in dodal: »Minevanje časa nikakor ne zmanjšuje zločinov.« Kot del njihovega projekta Operation Last Chance II, center ponuja nagrade v vrednosti do 25.000 evrov v zameno za informacije, ki bi jim pomagale na sodišče pripeljati vojne zločince v Nemčiji. Kot piše BBC, center, ki je ena največjih židovskih organizacij za zaščito človekovih pravic, prosi za namige, ki jih sprejemajo prek telefonske linije, ki so jo vzpostavili v ta namen.

Nikoli ni prepozno za sojenje

Na plakatu je zapisano v nemščini: »Pozno, vendar ne prepozno. Milijone nedolžnih ljudi je bilo umorjenih s strani nacističnih vojnih zločincev. Nekateri med njimi so še danes svobodni in živi. Pomagajte nam jih pripeljati pred sodišče.« Kampanjo so sprožili dve leti po tem, ko so v Ukrajini rojenega Johna Demjanjuka obsodili zaradi tega, ker je v koncentracijskem taborišču Sobibor delal kot nacistični stražar. Demjanjuk, ki je pri 91. umrl marca lani, je bil zaradi njegovega delovanja v taborišču leta 2011 obsojen na pet let zapora. Center trdi, da je njegova sodba sprožila postopek kot zgled, ki je omogočil nemškim tožilcem, da so ponovno odprli na stotine preiskav in sodili nekdanjim stražarje v taboriščih, saj so pomagali pri umorih, čeprav ni bilo dokazov, da so osebno koga ubili.

Najbolj iskani nacistični osumljenci:

Alois Brunner, glavni sodelavec Adolfa Eichmanna, ki so ga nazadnje videli leta 2001 v Siriji,

Aribert Heim, zdravnik v Sachsenhausnu, Buchenwaldu in Mauthausenu, ki je izginil leta 1962, nazadnje pa so ga videli v Egiptu leta 1992,

Ladislau Csizsik-Csatary, Madžar, ki je delal kot policist, danes živi v hišnem priporu in čaka na sojenje na Madžarskem

Gergard Sommer, nekdanji častnik SS, ki je bil obtožen sodelovanja v poboju 560 civilistov v Italiji. Nazadnje so ga videli v Nemčiji.

Vladimir Katriuk, ukrajinski policist, je bil obtožen pobijanja nedolžnih civilistov v Belorusiji. Nazadnje so ga videli v Kanadi.