Na podlagi glasov, preštetih uro po zaprtju volišč, bi namreč CDU in CSU dobili 304 od skupaj 606 sedežev v parlamentu, poroča ZDF. Medtem pa je televizijska mreža ARD poročala, da bi lahko CDU-CSU dobila 302 mandata v bundestagu.

»Super rezultat«

Nemška kanclerka Angela Merkel je prvem odzivu na izide parlamentarnih volitev izrazila zadovoljstvo s »super rezultatom« svoje CDU-CSU, ki je dobila okoli 8 odstotnih točk večjo podporo kot na zadnjih volitvah. »Skupaj bomo naredili vse, da bodo to štiri uspešna leta za Nemčijo,« je napovedala.

Merklova se je v kratkem nagovoru v Berlinu vsem sodelavcem, posebej vodji sestrske CSU Horstu Seehoferju, zahvalila za sodelovanje, volivcem pa za zaupanje. Besede zahvale je namenila tudi soprogu Joachimu Sauerju.

Počakali bodo na končne rezultate

Napovedala je, da bodo v stranki počakali na končne volilne izide in se nato v ponedeljek pogovorili o nadaljnjem delu. Pri tem je imela v mislih negotov izid dosedanjih koalicijskih partnerjev, liberalcev (FDP). Ti se namreč, kot vse kaže, niso prebili v bundestag. Dodala je še, da je o koaliciji zaenkrat še prehitro za govoriti.

»Slavimo pa lahko že danes,« je zbranim navdušenim strankarskim kolegom dejala široko nasmejana Merklova.

Konservativna unija CDU-CSU kanclerke Angele Merkel je tako prejela odstotek ali dva več, kot so ji napovedovale predvolilne ankete, medtem ko so socialdemokrati Peera Steinbrücka odnesli približno toliko manj, je objavila nemška televizijska mreža ZDF.

Najslabši rezultat v zgodovini

Voditelji FDP, ki je doživela boleč poraz (kar okoli 10 odstotnih točk manj kot na volitvah pred štirimi leti), so razočarani. Vodja stranke Philipp Roesler, sicer nemški minister za gospodarstvo, je prevzel osebno odgovornost za poraz, Rainer Bruederle pa je priznal, da so dosegli najslabši rezultat v zgodovini. »To ni konec stranke. Težje bo, ampak delo se bo nadaljevalo,« je dodal.

Tudi pri drugouvrščenih socialdemokratih (SPD) nad izidi niso navdušeni, čeprav so glede na projekcije dobili okoli 3 odstotne točke večjo podporo kot na prejšnjih volitvah. »Upali smo na več. Volivci nam niso zaupali vodenja pogovorov o vladi,« je za nemški radio dejal dosedanji vodja poslanske skupine SPD Thomas Oppermann.

Zelenim verjetno škodila pedofilska afera

Še bolj so razočarani Zeleni, ki jim je očitno precej škodila pedofilska afera v zadnjih dneh pred volitvami. Projekcije jim pripisujejo okoli 8 odstotkov glasov, medtem ko so jih na zadnjih volitvah dobili 10,7 odstotka. Predstavnica stranke Steffi Lemke je dejala, da niso izpolnili cilja - zmage rdeče-zelene koalicije, kar »lahko analiziramo le kritično«.

Oglejte si še komentar Dnevnikove novinarke Vesne Vaupotič, ki ga je dala še pred znanimi rezultati volitev:

Volilna udeležba je bila 72-odstotna, kar je 1,2 odstotka več kot na zadnjih volitvah leta 2009.

Merklova še tretjič na čelu vlade

Dosedanje črno-rumene vlade, katere nadaljevanja so si želeli tako v CDU-CSU kot v FDP, tako očitno ne bo. Kot njena najverjetnejša naslednica pa se sedaj obeta velika črno-rdeča koalicija CDU-CSU in SPD.

Merklovo tako čaka še tretji mandat na čelu vlade, najverjetneje s koalicijo, kakršno je že vodila v svojem prvem mandatu v letih 2005-2009.

Večjih težav v koalicijskih pogajanjih ne bi smelo biti

Kanclerski kandidat SPD Steinbrück je sicer dal pred volitvami jasno vedeti, da ga ministrski položaj v vladi Merklove ne zanima, sicer pa tako v CDU-CSU kot v SPD pred volitvami niso izključili morebitnega ponovnega sodelovanja.

Tudi poznavalci v Nemčiji so soglasni, da med strankama ni prevelikih vsebinskih razlik in da večjih težav v koalicijskih pogajanjih ne bi smelo biti. Obenem ne pričakujejo, da bi vrlika koalicija - te si je sicer želela večina Nemcev - prinesla bistvene spremembe v vladni politiki tako doma kot v Evropi.