V različnih mestih v Nemčiji so minuli konec tedna potekali protesti in bedenja v spomin na pokojno študentko. Med drugim so se številni žalujoči s svečami v rokah v petek zvečer zbrali pred bolnišnico, v kateri je umrla. Tugce posvečena stran na Facebooku je v samo nekaj dneh zbrala 170.000 "všečkov".

Pod peticijo, ki poziva k odlikovanju pogumne študentke, se je medtem do ponedeljka zvečer nabralo 150.000 podpisov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Za ubito zahtevajo najvišje civilno odlikovanje, zvezni križ za zasluge.

Oglasil se je celo nemški predsednik Joachim Gauck, ki je svojcem sporočil, da ima Tugce "našo hvaležnost in naše spoštovanje". "Ko so vsi drugi pogledali stran, je Tugce pokazala zgledno hrabrost in državljanski pogum ter se zavzela za žrtve nasilja," je poudaril. Možnosti, da jo posmrtno odlikuje, predsednik še preučuje.

Dva tedna ležala v bolnišnici

Od tragičnega dogodka, ko je 18-letnik Tugce pretepel na parkirišču pred McDonald'sovo restavracijo v kraju Offenbach pri Frankfurtu, so sicer minili že slabi trije tedni. Študentka je nato dva tedna ležala v bolnišnici, nakar so jo v petek, na njen 23. rojstni dan, odklopili z aparatov, ki so jo ohranjali pri življenju. Njene organe bodo podarili drugim. Pokopali naj bi jo v sredo.

Tugce je pretepel 18-letni priseljenec iz srbskega Sandžaka, ki je trenutno v zaporu za mladoletne prestopnike. Razjezila ga je, ker se je postavila v bran dvema najstnicama, ki ju je nasilnež skupaj s še nekaj prijatelji nadlegoval v lokalu.

Po poročanju medijev je svojo žrtev močno udaril v glavo in jo zbil na tla. Tugce je padla v komo, iz katere se ni več zbudila. Nasilnež trdi, da ji je dal "le klofuto". Ali je bil za žrtev usoden njegov udarec ali padec ob tla, sicer obdukcija, katere rezultate so objavili v ponedeljek, ni mogla ugotoviti.

Napad posnela nadzorna kamera

Napad, ki se je zgodil okoli 4. ure zjutraj, je posnela nadzorna kamera, posamezne posnetke pa je v ponedeljek na svoji spletni strani objavil največji nemški časnik Bild. Na njih je videti tudi kakih deset ljudi, ki so stali v bližini in vse spremljali, a nihče ni posredoval.

Preiskava poteka in po poročanju nemških medijev so policisti v ponedeljek sporočili, da so našli in zaslišali ključni priči - mladi dekleti, ki so ju v McDonald'sovi restavraciji nadlegovali fantje in sta videli napad.

V Nemčiji se je ob tragičnem dogodku razvila razprava tako o visoki ceni državljanskega poguma in njegovi smiselnosti kot tudi o integraciji priseljencev. Slednja se vse prepogosto vrti le okoli problematičnih skupin priseljencev, ki se ne želijo integrirati in na nek način živijo v vzporednem svetu.

Težava, ker sta oba priseljenca

Tokrat je drugače, saj priseljenec ni le napadalec, ampak tudi njegova žrtev - junakinja, perspektivna študentka z željo, da postane učiteljica, zgleden primer vseh tistih priseljencev, od katerih ima Nemčija številne koristi, demografsko, gospodarsko in kulturno gledano, v komentarju piše Deutsche Welle.

"Na priseljence vse prepogosto gledamo kot na problematično skupino. Smrt te mlade ženske ne bo zaman, če bomo zaradi nje postali pozornejši na dejstvo, da obstajajo številni priseljenci, ki se osredotočajo na pozitivne izmenjave z ljudmi in na lastno družbeno napredovanje," so zapisali pri Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Podatki, ki jih je v ponedeljek objavila Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), kažejo, da se je v Nemčijo lani priselilo kar 465.000 ljudi, podobno število pričakujejo tudi letos. Nemčija je tako za ZDA druga najbolj priljubljena destinacija na svetu, število priseljencev v njej pa narašča hitreje kot v katerikoli drugi državi OECD.