Jean-Yves Le Drian, francoski obrambni minister, je povedal, da je bilo v 26-dnevni francoski vojaški intervenciji ubitih nekaj sto upornikov. Do tega je prišlo, ko so jih zemeljske in zračne pehote pregnale iz njihovih oporišč v gore na severovzhodu države, blizu meje z Alžirijo. Obrambno ministrstvo je potrdilo, da so uporniki umrli v francoskih letalskih napadih in v neposrednih zemeljskih spopadih v krajih Konna in Gao.

V francoski vojski je do sedaj umrl le en vojak, in sicer pilot helikopterja, ki je bil ubit na začetku vojaške misije. Mali poroča o tem, da je bilo v njihovih vrstah 11 ubitih in 60 ranjenih vojakov. Do žrtev je prišlo v bitki v mestu Konna minuli mesec, od takrat pa o žrtvah ne poročajo.

Francozi ne nameravajo ostati trajno

Trenutno je v Maliju okoli 4000 francoskih vojakov, a Francija v državi ne namerava ostati trajno. »Afričani in Malijci morajo sami zagotavljati varnost, ozemeljsko integriteto in suverenost države,« je za današnjo izdajo časnika Metro dejal francoski zunanji minister Laurent Fabius. Zato bodo odgovornost po korakih predali zahodnoafriški vojaški misiji Afisma, je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Zaenkrat pa bodo francoske sile še naprej posredovale proti islamistom na severu Malija. Njihova operacija ima tri komponente, vojaško, politično in humanitarno. »V prvi fazi nam je uspelo ustaviti teroristične skupine in zavzeti mesta,« je dejal Fabius. Obenem je opozoril, da lahko še vedno pride do posamičnih akcij islamistov, tako v Maliju kot v sosednjih državah.

Francozi so s posredovanjem na severu Malija začeli 11. januarja. Njihov cilj je bil skupaj z malijskimi vojaki z območja pregnati islamistične upornike. Odtlej so iz rok islamistov zavzeli mesti Gao in Timbuktu. V mestu Kidal na severovzhodu Malija medtem francoski vojaki nadzorujejo letališče, mesto pa je po navedbah francoske vlade pod nadzorom okoli 1800 vojakov iz Čada.

Francija pozvala k napotitvi mirovnih sil ZN v Mali

Francija je formalno pozvala Varnostni svet ZN, naj obravnava možnost, da bi v Mali napotili mednarodne mirovne sile, ko bi razmere v tej severnoafriški državi dopustile umik francoskih vojaških sil, je povedal francoski veleposlanik pri ZN Gerard Araud.

Francoski veleposlanik je dejal, da je 15-članski VS ZN prvič zaprosil za posredovanje mirovnih sil in da so članice sveta zagotovile, da bodo poziv obravnavale.

"Francoske sile ne bodo ostale v Maliju, v prihodnjih tednih pa bo moralo priti do tranzicije, preden bi lahko v državo prispele modre čelade," je povedal Araud.

Namestitev mirovnih sil ZN bi morala zahtevati tudi Malijska vlada, vendar so v Bamaku mnenja o navzočnosti mednarodnih sil različna, je po poročanju nemške tiskovne agencije še dodal Araud.