"Pozdravljam pogum naših vojakov, ki se pogumno borijo," je v nagovoru na malijski državni televiziji v soboto dejal malijski predsednik Dioncounda Traore. Dodal je, da so bili vojaki ubiti v mestu Kona v osrednjem Maliju, ki ga je državna vojska islamistom prevzela v petek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Islamisti niso poročali o svojih izgubah, vendar malijska vojska ocenjuje, da je bilo v spopadih v Koni ubitih približno 100 islamističnih borcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Medtem je Francija danes že tretji dan nadaljevala zračne napade, da bi islamističnim upornikom preprečila napredek proti jugu države. Poleg tega je v Mali napotila še več bojnih letal. Tarče napadov so predvsem vozila in skladišča upornikov.

Mednarodna človekoljubna organizacija Human Rights Watch (HRW) je sporočila, da je bilo v najnovejših spopadih v Maliju ubitih najmanj deset civilistov, med njimi trije otroci. Pri tem je HRW še opozorila, da je bilo na strani islamističnih upornikov ranjenih več otroških vojakov, ki so jih prisilno novačili v vojaške vrste.

Medtem naj bi danes v Mali prišle prve vojaške enote afriških držav, ki so obljubile pomoč v boju proti upornikom. Burkina Faso, Niger in Senegal so namreč v soboto obljubile vsak po 500 vojakov, ki bodo sodelovali v vojaški operaciji pod vodstvom afriških držav.

Minister za afriško integracijo iz Slonokoščene obale Ally Coulibali je v imenu zahodnoafriške zveze držav Ecowas, ki združuje 15 držav, dejal, da bi vojaki lahko v Mali prispeli že danes. "Ne bomo prenehali s pritiski. Ponovna osvojitev severnega Malija se je šele začela," je dejal.

"Vojaki iz Slonokoščene obale bodo del 3300 vojakov velike enote držav Ecowas, ki se bo borila proti upornikom na severu Malija," je še povedal Coulibali. Voditelji držav Ecowas se bodo sicer v soboto v Abidjanu sestali na izrednem vrhu o Maliju.

Ob vjaški pomoči Francije so v osrednjem Maliju potisnili islamske upornike proti severu. Francoski predsednik Francois Hollande je že pozdravil uspeh operacije. Francija je sicer utrpela smrtno žrtev, ubit je bil pilot helikopterja, ki je izvajal zračne napade.

Hollande je poudaril, da ima francosko posredovanje samo en cilj, in to je "boj proti terorizmu". Povedal je še, da je Francija zaradi posredovanja poostrila varnostni nadzor na domačih tleh, da bi se obvarovala pred morebitnimi povračilnimi napadi islamskih skrajnežev.

"Francija mora sprejeti ukrepe, da obvaruje svoje državljane pred terorističnimi grožnjami. Med ukrepi so strožji nadzor javnega prometa in javnih poslopij," je povedal Hollande.

Tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v soboto podprl vojaško operacijo v Maliju in pohvalil "pogumna dejanja francoskih vojakov". Francija je za zdaj edina zahodna sila, ki vojaško pomaga pri operaciji. Velika Britanija je sicer obljubila vojaški transportni letali, ki bosta pomagali pri transportu tujih vojakov in opreme, poroča AFP.

Medtem pa je nemški zunanji minister Guido Westerwelle danes dejal, da izključuje možnost vojaškega posredovanja Nemčije v Maliju. Je pa dodal, da Nemčija kljub temu politično podpira sestavo skupne afriške vojaške enote, ki bi pomagala v Maliju.