Še vedno ni jasno, koliko napadalcev je sodelovalo v napadu, ki se je začel v soboto zjutraj, ko je bilo središče nabito polno ljudi. Nekaj osumljencev so namreč aretirali na drugih lokacijah, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nakupovalno središče Westgate sedaj ob pomoči mednarodnih strokovnjakov iz Velike Britanije in drugih držav preiskujejo forenzične ekipe. Iščejo sledi, ki so jih za sabo pustili napadalci in bi jim lahko razkrile več o ozadju napada, vključno z narodnostjo napadalcev. Med njimi naj bi bili tudi ameriški in britanski državljani.

Istočasno poskušajo iz objekta prenesti preostala trupla žrtev. Več delov stavbe se je namreč porušilo in pod sabo pokopalo njihove posmrtne ostanke. Med žrtvami je po dosedanjih podatkih 61 civilistov in šest pripadnikov varnostnih sil, njihovo število pa bi lahko še naraslo.

Kenijska vlada naj bi se danes sestala na izredni seji, na kateri bo ocenila razmere. Predsednik države Uhuru Kenyatta je že obljubil, da bodo odgovorne privedli pred roko pravice.

Odgovornost za napad je prevzela somalijska islamistična milica Šebab. Napad naj bi bil maščevanje za vdor kenijske vojske v Somalijo leta 2011, kjer so se borili proti milici Šebab. Kenijske enote so se nato pridružile misiji Afriške unije v posredovanju proti somalijskim islamistom.

Po trditvah islamistov v napadu umrlo več kot 130 ljudi

Šebab je danes zatrdila, da je umrlo 137 talcev, ki so jih zajeli. Številka je višja od uradnih podatkov o žrtvah in pogrešanih. Kenijske sile so poleg tega islamisti obtožili, da so v spopadih z njimi uporabili »kemične snovi«.

Kot je v sporočilu na Twitterju zapisal Šebab, sta za napad na nakupovalno središče Westgate in izgubo »življenj 137 talcev, ki so jih zajeli mudžahedini« odgovorna kenijski predsednik »Uhuru Kenyatta in njegova vlada«.

Na istem računu so kenijske sile tudi obtožili uporabe »kemičnih snovi«, da bi tako končale zasedbo središča. »V dejanju čiste strahopetnosti so izčrpane kenijske sile v stavbo izstrelile izstrelke s kemičnimi snovmi,« so zapisali islamisti.

Obtožili so vlado, da je z namenom, da bi prikrila »svoje zločine«, povzročila »zrušenje stavbe in s tem pokopala dokaze in vse talce pod ruševinami«.