Povolilno nasilje je vodilo v razselitev več kot 600.000 ljudi. Vodilni kandidati na današnjih volitvah so v predvolilni kampanji obljubili, da ne bo prišlo do ponovitve prelivanja krvi, vendar je napetost kljub temu velika.

Od začetka odprtja volišč ob 6. uri po lokalnem času se pred volišči po poročanju francoske tiskovne agencije AFP vijejo dolge vrste čakajočih.

Prišlo je že do prvih žrtev

Le nekaj ur pred začetkom volitev pa se je na policijsko postajo v pristaniškem mestu Mombasa zgodil napad, v katerem je bilo ubitih skupno najmanj 12 ljudi, od tega šest policistov in šest napadalcev.

Napad naj bi pripravili pripadniki obalnega separatističnega gibanja Mombaški republikanski svet (MRC), ki se bori za odcepitev priljubljene turistične obalne regije.

Policijski viri navajajo, da je bilo iz zasede ubitih najmanj pet policistov, žrtve pa naj bi bile na obeh straneh, čeprav uradnega števila žrtev še niso potrdili.

Na nasilje v Keniji se je odzval tudi evropski poslanec Lojze Peterle

Na današnje nasilje v Keniji se je odzval tudi evropski poslanec iz Slovenije Alojz Peterle, ki vodi opazovalno misijo EU v tej državi. Ob tem je Peterle izrazil upanje, da bo jutranje nasilje ostalo osamljen dogodek in ne bo vplivalo na sicer prevladujoče miroljubno ozračje na kenijskih voliščih in na voljo ljudi, da svobodno volijo.

»Volilna udeležba je visoka, ljudje v dolgih vrstah pred volišči so na splošno mirni, miroljubni in potrpežljivi, čeprav so nekateri čakali že od tretje ure zjutraj. Volitve potekajo tekoče. Na nekaterih voliščih ni delovala elektronska identifikacija volivcev, zato so prešli na ročno metodo. Visoka je tudi udeležba zastopnikov strank,« je še ocenil Peterle.

Napoveduje se tesen izzid volitev

Javnomnenjske raziskave namigujejo, da bo na današnjih volitvah prišlo do tesnega izida med kenijskim predsednikom vlade Railo Odingo in namestnikom premiera Uhurujem Kenyatto, ki ga je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) obtožilo zaradi njegove domnevne vloge pri organiziranju pobojev, posilstev in nasilja po zadnjih predsedniških volitvah.

Medtem organizacija za človekove pravice Human Rights Watch opozarja, da je tveganje za ponovno politično nasilje zelo veliko. Po podatkih Združenih narodov je bilo lani v Keniji v medetničnem nasilju ubitih najmanj 484 ljudi, 116.000 pa jih je zapustilo svoje domove.

Današnje volitve bodo ene od najbolj kompleksnih v zgodovini Kenije, saj volivci glasujejo za predsednika, poslance, guvernerje, senatorje in svetnike. Se pa Keniji, ki je priljubljena turistična destinacija z rastočim gospodarstvom, obeta, da bo šla po poti Sudana, edine države, ki je izvolila predsednika z obtožnico ICC.

Kenija je vse prej kot biser stabilnosti v regiji

Kenija, tradicionalno zaveznica zahodnih držav, je prav tako strateška partnerica v boju proti terorizmu, saj se njeni vojaki bojujejo proti islamistom v Somaliji. Vendar so zadnje predsedniške volitve razkrile razširjeno razočaranje nad politično elito, srdita nasprotovanja med različnimi plemeni in oblatile podobo Kenije kot biser stabilnosti v regiji.

Če bo na volitvah zmagal Kenyatta, ki se bo moral s svojim podpredsedniškim kandidatom Williamom Rutom zagovarjati pred ICC, se bo Kenija morebiti soočila z večmesečno odsotnostjo svojega predsednika kot tudi podpredsednika. Sojenje naj bi se začelo 10. aprila, vendar ICC razmišlja o preložitvi na avgust.

Tudi če bo Kenyatta na volitvah slavil in bo sodeloval z ICC, kot je obljubil, bo za nekatere države zelo težko imeti »normalne diplomatske odnose«, medtem ko bodo donatorji morebiti zmanjšali finančno pomoč, opozarjajo pri mednarodni nevladni organizaciji International Crisis Group.