Spremembe naj bi se zgodile na prvi redni seji katalonskega regionalnega parlamenta, ki bo predvidoma 23. januarja. Poleg ustanovitve komisije bosta stranki takrat sprejeli tudi "deklaracijo katalonske suverenosti", poročanje časnika povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Člani komisije naj bi poleg predstavnikov obeh omenjenih političnih strank postale tudi nekatere druge katalonski samostojnosti naklonjene osebnosti iz sveta družbe, kulture in gospodarstva. Telo naj bi že februarja začelo z delom, ki naj bi se osredotočilo na pripravo pravnih okvirov in poti k samostojni državi.

Dogovor, ki sta ga po poročanju časnika v ponedeljek dosegla vodji poslanskih skupin obeh strank, predvideva še, da bo Mas v prvem letošnjem polletju uradno začel pogovore s španskim premierom Marianom Rajoyjem, v katerih naj bi zagotovil izvedbo referenduma o samostojnosti. Sklic takšnega referenduma je namreč v domeni španske zvezne vlade.

Katalonija, najbolj razvita španska regija, se sooča s hudimi težavami, zaradi katerih je bila vlado v Madridu prisiljena zaprositi za finančno pomoč. A v Barceloni vztrajajo, da so težave v veliki meri posledica tega, da morajo davke odvajati v Madrid, od tam pa dobijo nazaj precej manj denarja.

Katalonija uživa zelo visoko stopnjo avtonomije, nasprotniki njene osamosvojitve pa opozarjajo predvsem na težave, ki bi nastopile zaradi izgube španskega trga, ter na dejstvo, da nova država vsaj v začetku ne bi bila članica EU in območja evra.