Vwč kot 22.200 volišč po vsej državi bo odprtih do 21. ure.

Na predvečer volitev je skupina jeznih protestnikov blizu Soweta s kamni napadla eno od volišč in ga zažgala. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, sta v incidentu posredovali policija in vojska. Kljub incidentu so se pred volišči že pred zoro začeli zbirati ljudje, ki bi radi oddali svoj glas.

Južnoafriški volivci tako danes petič od konca apartheida pred 20 leti demokratično volijo svoje politične predstavnike. Kljub vsem socialnim problemom bo zmaga po pričakovanjih romala v roke ANC, ki JAR vlada že 20 let in ga je svoj čas vodil pokojni Nelson Mandela, prvi temnopolti južnoafriški predsednik in ikona boja proti apartheidu. Na današnjih volitvah naj bi drugi predsedniški mandat osvojil sedanji predsednik Jacob Zuma.

Zahtevna kampanja, a prepričan v svojo zmago

Ta je ob oddaji glasu v svoji domači vasi priznal, da je bila kampanja sicer zahtevna, a obenem izrazil prepričanje, da bo vnovič izvoljen. Ljudi je pozval na volite z besedami, da je volilna pravica ena najpomembnejših, ki jih imamo.

Korupcija, neuspeh pri odpravljanju revščine in neenakosti, ki sta dediščina apartheida, ter očitki o zapravljivih voditeljih so okrnili ugled vladajoče stranke in njenega slovesa kot borke za delavski razred. Čeprav večina ne dvomi v prepričljivo zmago ANC, bi padec podpore na volitvah pod simboličnih 60 odstotkov - manj jih doslej ANC ni osvojil - pomenil slabe obete za prihodnost.

Najnovejša javnomnenjska raziskava inštituta Ipsos napoveduje, da bo ANC osvojil 63 odstotkov glasov, kar bi pomenilo malo manj od dvotretjinske večine, potrebne za ustavne spremembe. Na zadnjih volitvah leta 2009 je ANC osvojil slabih 66 odstotkov glasov.

Na današnjih volitvah se za 400 sedežev v narodni skupščini poteguje 33 različnih strank. Volivce v parlamentu trenutno zastopa 13 strank. Med opozicijskimi strankami naj bi najboljši volilni rezultat dosegla Demokratska zveza (DA) z 22 odstotki glasov. Danes so sicer tudi volitve v regionalne parlamente.