Med novimi poslanci je tudi 27 žensk, najmlajša pa je stara 27 let. Gre za aktivistko, ki bila poleti 2011 na čelu protestov proti rasti življenjskih stroškov v državi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Izraelski predsednik Šimon Peres bo po pričakovanjih novopečene poslance pozval, naj izpolnijo predvolilne obljube o tem, da se bo novi parlament osredotočil predvsem na socialna vprašanja ter skušal zmanjšati razkorak med bogatimi in revnimi. Prav tako naj bi poudaril, da Izrael ne more imeti miru brez varnosti, prav tako pa ne more imeti varnosti brez miru.

Peres je mandat za sestavo nove vlade v soboto uradno poveril Netanjahuju, ki je v nedeljo že začel pogajanja s strankami. Za oblikovanje vlade ima na voljo 28 dni, nato pa lahko zaprosi še za 14-dnevno podaljšanje.

Netanjahujev nacionalistični blok strank Likud in Izrael Bejtenu je na volitvah 22. januarja zasedel 31 poslanskih sedežev, na drugo mesto pa se je z 19 presenetljivo uvrstil sredinski sekularni Ješ Atid nekdanjega televizijskega voditelja Jairja Lapida. Levosredinski laburist so zasedli 15, ultra desničarski Habajt Hajehudi 12, ultra ortodoksni Šas pa enajst sedežev.

Skupaj se je v kneset uvrstilo 12 strank, pri čemer ima blok desno usmerjenih in verskih strank večino 61 sedežev proti 59, ki so v rokah levosredinskih.

Netanjahu bi lahko imel težave z vključitvijo ultra ortodoksnih strank in desničarskih strank v vlado skupaj z Lapidovo stranko, ki se zavzema za odpravo pravice ultra ortodoksnih Judov, da ne služijo vojske, in podpira oblikovanje palestinske države.