35 članov vlade je posamezno priseglo pred začasnim predsednikom države Adlijem Mansurjem, poročanje egiptovske državne televizije povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Med drugim je položaj zunanjega ministra zasedel nekdanji veleposlanik v ZDA Nabil Fahmi, finančni resor pa bo vodil Ahmad Galal, ki je delal pri Svetovni banki. Mohamed Ibrahim bo kljub pozivom k zamenjavi obdržal položaj notranjega ministra, ki ga je zasedal že pod Mursijem. V vladi so tudi tri ženske.

Obrambni minister bo v skladu s predvidevanji še naprej poveljnik egiptovske vojske Abdel Fatah al Sisi, ki je odigral ključno vlogo pri odstavitvi Mursija. Poleg tega je zasedel tudi položaj namestnika premiera.

Prisega nove vlade predstavlja enega od korakov v obdobju politične tranzicije, kot jo je predvidelo začasno predsedstvo. Poleg tega naj bi v roku šestih mesecev država dobila novo ustavo, izvedli bi parlamentarne volitve in na koncu še predsedniške. Te naj bi potekale v začetku prihodnjega leta.

Beblavi sicer ni izključil možnosti, da bi v vladi sodelovala tudi Muslimanska bratovščina, iz katere izhaja Mursi, a je ta tovrstno sodelovanje zavrnila, češ da "ne sklepajo dogovorov s pučisti".

Po prisegi vlade je bratovščina že sporočila, da te ne priznava. "Ne priznavamo niti legitimnosti niti oblasti te vlade," je za AFP dejal tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Gehad al Hadad.

Začasno predsedstvo sicer po eni strani poziva vse politične akterje, naj sodelujejo pri prizadevanjih za "narodno spravo", hkrati pa je sprožila številne postopke proti visokim predstavnikom Muslimanske bratovščine.

Vse od začetka julija se napetosti med obema taboroma izražajo tudi na ulici, kjer večkrat prerastejo v nasilje. V njem je umrlo že več kot 100 ljudi, še piše AFP.