Kot je danes poudaril srbski predsednik Tomislav Nikolić, bo dalo srbsko vodstvo s tem, ko se bo torkovih pogovorov s kosovskim premierjem Hashimom Thacijem poleg srbskega premiera Ivice Dačića udeležil tudi njegov namestnik Vučić, jasno sporočilo, da govori glede Kosova z enim glasom.

Pogajanja o vzpostavitvi skupnosti srbskih občin na Kosovu

Beograjski mediji so pred tem ugibali, da bi bil odhod Vučića - ta velja za trenutno najvplivnejšega politika v Srbiji, je podpredsednik vlade in obenem tudi obrambni minister ter koordinator obveščevalnih služb, poleg tega pa vodi največjo vladne stranko SNS - v Bruselj znak, da Beograd tokrat zares pričakuje dogovor s Prištino, piše avstrijska tiskovna agencija APA.

Pogajanja se bodo sicer v torek znova vrtela predvsem okrog vzpostavitve skupnosti srbskih občin na Kosovu. S tem se načeloma strinjata obe strani, sporna pa so pooblastila, ki naj bi jih ta skupnost dobila. Srbska stran želi, da ima skupnost izvršilne in zakonodajne pristojnosti, kosovska pa, da ima le posvetovalno vlogo.

Čas za dogovor se izteka

Čas za dogovor se naglo izteka, če želita Srbija in Kosovo junija dočakati odločitev o naslednjem koraku na poti v EU - za Srbijo je to začetek pristopnih pogajanj, za Kosovo pa začetek pogajanj o pridružitveno-stabilizacijskem sporazumu, ki odpira vrata na nepovratno pot v unijo. Evropska komisija bo namreč o napredku v dialogu poročala sredi aprila.

Nikolić je v izjavi med današnjim srečanjem državnega vrha, na katerem so potekala še zadnja usklajevanja pred torkovim srečanjem v Bruslju, ponovil, da si je Beograd zastavil meje, pod katere ne bo šel - med njimi je zahteva, da srbske občine na Kosovu same odločajo o sodstvu in policiji ter da na njihovem območju ni vojske. Poleg tega ne bo priznal neodvisnosti Kosova.

Kosovski Srbi še naprej protestirajo

Kosovski Srbi medtem še naprej zavračajo dialog med Beogradom in Prištino pod okriljem EU ter vse dogovore, dosežene v okviru tega dialoga. Danes so zato znova pripravili protest, in sicer so z okoli sto avtomobili blokirali mejni prehod Jarinje.

Med drugim grozijo, da se bodo "samoorganizirali", s čimer imajo v mislih oblikovanje samooklicane skupščine, ki ne bi bila odvisna niti od Beograda niti od Prištine, pojasnjuje APA.