Južnoameriški Urugvaj bo tako postal prva država na svetu, kjer bo legalizirana proizvodnja, trgovina in uporaba marihuane. Urugvaj je država s 3,3 milijona prebivalci, kjer po uradnih podatkih marihuano uživa 128.000 ljudi.

Do 40 gramov na mesec na osebo

Nekdanji levičarski gverilec, 78-letni Mujica je za svoj eksperiment dobil podporo ameriških milijarderjev, Georga Sorosa in Davida Rockefellerja, ki se strinjata z njim, da sedanje vojne proti mamilom ne prinašajo nobenih rezultatov in je potrebno spremeniti pristop. Mujica računa, da bo državna birokracija uspešnejša od vojske in policije.

Zagovorniki reforme pravijo, da je precej neumno, da se proizvodnja in prodaja mamila kaznujeta, uporaba pa ne. Nov zakon sedaj vsakemu Urugvajčanu, starejšemu od 18 let, dovoljuje, da si doma vzgoji do šest rastlin marihuane, ki jo bo mogoče tudi kupiti v lekarnah do 40 gramov na mesec na osebo.

Nasprotniki reforme, ki jo bo opazoval ves svet, trdijo, da se bo povečala uporaba mamil med mladimi, ker bo marihuana lažje dostopna. Zagovorniki reforme pa trdijo, da je mamilo že zdaj dostopno vsem, ki si ga želijo. Z urejenim državnim nadzorom pa želijo uživanje mamila zmanjšati. Večina Urugvajcev je sicer proti reformi. Ankete kažejo, da je proti novemu zakonu celo več kot 60 odstotkov prebivalcev.

Mednarodni odbor za nadzor narkotikov (INCB) s sedežem na Dunaju je danes opozoril, da Urugvaj s tem krši mednarodno pravo, saj je odločitev v nasprotju z enotno konvencijo o nedovoljenih drogah iz leta 1961, katere pogodbenica je tudi Urugvaj. Konvencija dovoljuje uporabo marihuane zgolj v zdravstvene in znanstvene namene.

Odločitev »mladih ljudi ne bo zaščitila, ampak bo spodbudila zgodnje eksperimentiranje, znižala starost prve uporabe in tako prispevala k razvojnim problemom, zgodnejšemu nastopu odvisnosti in drugim motnjam,« je opozoril direktor INCB Raymond Yans.

Urad ZN za droge in kriminal (UNODC) je nato izrazil strinjanje z izraženim stališčem INCB, varuhom mednarodnih konvencij o mamilih.