Potem ko je v Srednjeafriški republiki prišlo do kolapsa dva meseca starega mirovnega sporazuma, se je uspelo koaliciji upornikov v soboto prebiti do Banguija in vdreti v mesto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Uporniki so danes zjutraj v boju za zavzetje mesta poprijeli tudi za strelno orožje. Na območju predsedniške palače se je med drugim streljalo tudi na trgovine, hiše in avtomobile. Vir AFP iz vrst mednarodnih afriških sil Fomac je pojasnil, da je zdaj v mestu še vedno mogoče slišati strele, a so uporniki že prevzeli nadzor.

"Zavzeli smo predsedniško palačo. Bozizeja ni bilo tam," pa je pojasnil poveljnik uporniških sil Djouma Narkoyo. Po njegovih besedah je današnji dan ključen. Uporniki državno vojsko tudi pozivajo, naj odloži orožje.

Narkoyo je dejal še, da so se uporniki pripravljeni sestati z regionalnimi afriškimi voditelji in pogovarjati o krizi v državi. Pogajanja z Bozizejem pa so zavrnili. Koalicija upornikov namerava sestaviti svojo vlado, je dodal.

Iz Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) so danes sporočili, da so ranjenci preplavili bolnišnice in druge zdravstvene ustanove v Banguiju in zato zaprosili za varen dostop do mesta, da bi lahko pomagali obvladati razmere.

Francija pa je, da bi obvarovala svoje in druge tuje državljane v mestu, v Srednjeafriško republiko poslala še 350 vojakov; prvih 200 jih je prispelo v soboto, še 150 pa danes. Skupaj je tako v tej državi že 600 francoskih vojakov.

Kje je Bozize, ki je na oblast leta 2003 prav tako prišel z državnim udarom, medtem ni jasno. Potem ko se je v petek vrnil s kratkega obiska v Južnoafriški republiki, ga namreč ni bilo videti.

Vir AFP je sicer povedal, da je predsednik "zapustil državo s helikopterjem". Kam je odpotoval, ni razkril. Da je Bozize zapustil Bangui, je potrdil tudi francoski zunanji minister Laurent Fabius.

Pojavila so se tudi ugibanja, da je pobegnil v sosednji Demokratično republiko Kongo ali Kongo-Brazzaville, vendar so tamkajšnji predstavniki to že zanikali.

Vlada Srednjeafriške republike zadnjega dogajanja uradno še ni komentirala.

Koalicijo upornikov, ki sicer ni najbolj trdna, sestavljajo pripadniki milic, ki so bile nekdaj del vojske, vendar so jo nato zapustili, ker naj bi Bozizejeva vlada prekršila določila mirovnega sporazuma iz leta 2007.

Upor v Srednjeafriški republiki se vleče že nekaj časa. Uporniki so decembra lani zavzeli več ključnih mest in rudarskih območij. Bozize je konec lanskega leta na pomoč pozval ZDA in Francijo, ki pa se v notranje zadeve te revne nekdanje francoske kolonije nista želeli vmešati.

Na pogajanjih med uporniško koalicijo, vlado in političnimi strankami je bil nato v začetku letošnjega leta dosežen mirovni sporazum, ki pa je že padel v vodo.