Hišne preiskave, ki so jih kriminalisti opravili že oktobra, javnost pa je zanje izvedela šele sedaj, so potekale v več podjetjih omenjenega koncerna. Državno tožilstvo v Münchnu je včeraj potrdilo navedbe nemškega časopisa Süddeutsche Zeitung, ki je poročal, da naj bi nekateri zaposleni omenjenega koncerna podkupovali politike in uradnike v Savdski Arabiji in Romuniji, zato da bi jim ti prodali obrambne sisteme za nadzor meja.

Kriminalisti so preiskali poslopja koncerna Airbus Defence and Space GmbH v Ottobrunnu in Unterschleißheimu pri Münchnu, v Machingu pri Ingolstadtu, Ulmu in Freiedrichshafnu. Tiskovni predstavnik koncerna je povedal, da vodstvo sodeluje z javnim tožilstvom, da pa je koncern že nekaj tednov pred policijskimi preiskavami začel notranje preiskovanje spornih poslov, saj so jih o tem anonimno obvestili.

Preiskovali Avstrijo in našli še druge sledi

Po navedbah časopisa Süddeutsche Zeitung so nekateri vodilni v omenjenem koncernu s podkupovanjem zagotovili večmilijardne orožarske posle v Savdski Arabiji in Romuniji. V Savdski Arabiji naj bi tako koncern zgradil okoli 9000 km dolgo zaščitno mejno ograjo in zagotovil sisteme nadzora v vrednosti okoli dveh milijard evrov. Airbus po drugi strani zagotavlja, da je skupna vrednost poslov v obeh omenjenih državah znašala le 1,8 milijarde evrov.

Orožarski del koncerna Airbus že nekaj časa preiskujejo tudi zaradi suma korupcije pri prodaji vojaških lovcev eurofighter sosednji Avstriji. Prav pri preiskavi tega posla naj bi kriminalisti naleteli na namige, da je koncern podkupoval tudi v Savdski Arabiji in Romuniji.

Leta 2002 se je namreč koalicijska vlada Wolfganga Schüssla, ki so jo sestavljali ljudska stranka in Haiderjevi svobodnjaki, odločila za nakup 24 vojaških lovcev tipa eurofighter. Britanski urad za raziskovanje težkih kaznivih prevar je pri več hišnih preiskavah odkril dokumente, ki kažejo, da naj bi britanski orožarski koncern BAE Systems, ki je kooperacijski partner orožarskega krila Airbusa, podkupoval avstrijske politike in uradnike ministrstva za obrambo.

Süddeutsche Zeitung poroča, da nemška državna tožilstva zaradi suma korupcije trenutno preiskujejo skoraj vse posle, ki so jih sklenila nemška orožarska podjetja. Že prejšnjo soboto so nemški mediji poročali, da so v Atenah spustili na prostost uradnika, ki si je svobodo kupil s plačilom kavcije in priznanjem, da je od nemške orožarske industrije dobil podkupnino v višini nekaj milijonov evrov. Antonis Kantas je bil pri grškem ministrstvu za obrambo zadolžen za nabavo vojaške opreme in je pred sodiščem priznal, da je prejel osem milijonov evrov podkupnine, od tega 3,2 milijona le od nemških orožarskih podjetij. Na osnovi njegovih izjav, ter preiskav v Grčiji in Nemčiji, bo državno tožilstvo vložilo obtožbo proti 38 nekdanjim sodelavcem nemških orožarskih podjetij, ki jih sumijo pranja denarja v višini 38 milijonov evrov.