Do novih eskalacij med Kijevom in Moskvo je po premirju s separatisti na vzhodu Ukrajine, ki je trajalo prek velikonočnih praznikov, prišlo včeraj, ko so v reki blizu mesta Slavjansk našli truplo Vladimirja Ribaka, sicer člana stranke nekdanje premierke Julije Timošenko Domovina. Ker se je Ribak zavzemal za enotnost Ukrajine, so oblasti za njegovo smrt osumile separatiste, ki nadzirajo mesto. Ukrajinski začasni predsednik Oleksandr Turčinov je že včeraj napovedal ponovne protiteroristične operacije, ki pa se še niso pričele.

Separatiste nadvladali v okviru »protiteroristične operacije«

Svjatogursk, ki ima približno 5000 prebivalcev, leži 15 kilometrov severno od proruske utrdbe Slavjansk, notranje ministrstvo pa ga je označilo kot strateško točko na meji treh rusko govorečih regij - Donecka, Luhanska in Harkova.

Ukrajinske sile so separatiste tam nadvladale v okviru »protiteroristične operacije«, ki so jo začele v torek zvečer, v mestu in okolici sedaj patruljira policija.

Svjatogursk je eno od približno desetih mest, v katerih so proruski uporniki v zadnjih tednih zasedli številna vladna poslopja.

Lavrov: Napad na Ruse je napad na Rusijo

»Vojska ima le eno navodilo: zaščito ukrajinskih državljanov v skladu z zakonodajo in vojaško prisego,« po poročanju dpa piše v sporočilu ukrajinske vlade. Ta ob tem izraža obžalovanje, da so miroljubni državljani trenutno žrtve kriminalnih tolp in teroristov, ki delujejo pod pretvezo politike.

Moskva je že večkrat zavrnila očitke Kijeva, da podpira teroriste v Ukrajini, še navaja dpa, je pa ruski zunanji minister Sergej Lavrov danes povedal, da se bodo ruske oblasti odzvale, če bodo kršeni interesi ruskega prebivalstva, ter da je napad na Ruse napad na Rusijo.

Ruske sile so na ruskem ozemlju

»Če bodo naši interesi, naši legitimni interesi, interesi Rusov, neposredno napadeni, kot so bili na primer v Južni Osetiji, potem ne vidim drugega, kot da se na to odgovori, v skladu z mednarodnim pravom,« je v pogovoru v angleškem jeziku, ki ga bo RT v celoti še predvajala, izpostavil vodja ruske diplomacije.

Podrobneje svojih izjav o Južni Osetiji ni razložil, je pa odločno zanikal obtožbe Zahoda, da so ruske sile že vstopile na ozemlje Ukrajine. »Edino, kar želim trenutno izpostaviti, je, da so ruske sile na ruskem ozemlju,« je dejal. Dodal je, da je to potrdil mednarodni pregled, pri katerem so sodelovale Ukrajina, Evropa in ZDA.

Že včeraj je namestnik ukrajinskega premierja Vitali Jarema povedal, da so Ukrajini med obiskom podpredsednika Joeja Bidena podporo zagotovile ZDA. Lavrov je danes prav tako povedal, da Rusija nima razlogov za dvom, da niti dogodkov v Ukrajini vodijo v Beli hiši.

Večina proti začasni vladi in proti odcepitvi

Medtem ko so na vzhodu Ukrajine v zadnjem obdobju najbolj vidne separatistične proruske skupine, stanje na vzhodu še zdaleč ni tako enoznačno. Poleg proruskih protestov se poskušajo organizirati tudi podporniki ukrajinske enotnosti, a imajo težave, saj v lokalnih trgovinah ne morejo kupiti trakov v rumeni in modri barvi, da bi se predstavljali v ukrajinskih državnih barvah.

Prav tako je nedavna anketa kijevskega mednarodnega sociološkega inštituta pokazala, da zgolj 27 odstotkov prebivalcev regije Doneck podpira pridružitev Rusiji, a ista raziskava hkrati kaže, da kar 72 odstotkov prebivalstva iste regije novo vlado v Kijevu doživlja kot ilegalno. Raziskava tako razkriva, da kljub opaznim tendencam k eskalaciji stanja na vzhodu Ukrajine, se večina populacije zavzema za pasivno obliko odpora vladi, ki je ne podpirajo.