Nekdanji boksarski prvak, sedaj pa vodja politične stranke Udar je spregovoril novinarjem ob robu konference v bavarski prestolnici, kjer se je srečal s številnimi tujimi politiki in diplomati. Kot je dejal, je v pogovorih prejel široko podporo Zahoda, saj so v Evropi zainteresirani za gospodarsko in politično stabilnost Ukrajine, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po Kličkovem mnenju je treba preprečiti stopnjevanje nasilja v državi in se izogniti izbruhu državljanske vojne. Sam je pripravljen podpreti sankcije proti oblastem v Kijevu, saj je to "edini jezik, ki ga diktatorji v Ukrajini razumejo", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kličko se je tudi zahvalil ameriškemu državnemu sekretarju Johnu Kerryju za izraženo podporo ukrajinskemu narodu in jo označil kot zelo pomembno.

Ukrajinske oblasti so sicer v petek sporočile, da so sprožile preiskavo v zvezi z domnevnim poskusom opozicije, da prevzame oblast v državi. Povod za preiskavo naj bi bila informacija, ki so jo našli na enem od računalnikov, zaseženih lani decembra na sedežu opozicijske stranke zaprte voditeljice Julije Timošenko.

Po besedah vodje preiskovalnega oddelka ukrajinske varnostne službe Maksima Lenka so najdene informacije razkrile, da so bili množični protivladni protesti v Ukrajini predhodno načrtovani z namenom spodkopati avtoriteto predsednika države, še poroča AFP.

V stranki Julije Timošenko so za AFP navedbe varnostne službe danes označili za "element scenarija uporabe sile", ki po njihovem nakazuje, da oblasti razmišljajo o uvedbi izrednih razmer v državi.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov. (Foto: Luka Cjuha)

Prihodnost Ukrajine je v Evropski uniji

Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je v svojem govoru drugega dne konference med drugim dejal, da je prihodnost Ukrajine v Evropski uniji in da je ponudba glede pridružitvenega sporazuma, ki ga je EU ponudila Kijevu, še vedno na mizi.

Prav odpoved podpisa pridružitvenega sporazuma s strani Kijeva, za kar naj bi bil kriv pritisk Rusije, je v Ukrajini sprožila množične proteste, ki so se delno sprevrgli tudi v nasilje.

Prav na to se je v svojem nastopu na konferenci navezal ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki je na EU naslovil vprašanje, zakaj brani nasilne proteste in napade na policijo v Ukrajini ter kaj ima to opraviti z demokracijo. Lavrov je prepričan, da EU takih dejanj ne bi dopuščala v svojih državah, poroča britanski BBC.

Ukrajina mora sama svobodno izbrati svojo pot

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen pa je menil, da mora Ukrajina sama svobodno izbrati svojo pot, brez vsakršnega pritiska. Ob tem je opozoril na spoštovanje demokratičnih načel in vladavine prava.