Parlament v Ankari je v petek nadaljeval razpravo o zakonu, in to kljub ostrim kritikam opozicije in mednarodne skupnosti, ki svarita, da zakon, ki ga je vlada prejšnji mesec poslala v parlamentarno razpravo, ogroža neodvisnost turškega sodstva.

Pele so pesti

Razgreti poslanci se na maratonski razpravi niso uspeli zadržati in začele so peti pesti. Poslanec opozicijske Republikanske ljudska stranke (CHP) Ali Ihsan Kokturk je končal s krvavim nosom, poslanec AKP Bayram Ozcelik pa zlomljenim prstom.

Kokturk je v razpravi izrazil ogorčenje nad najbolj spornimi deli zakona, s katerimi bi Vrhovni svet sodnikov in tožilcev (HSYK), ki med drugim imenuje vodilne predstavnike turškega pravosodja, izgubil del svojih pristojnosti, pravosodno ministrstvo pa bi dobilo večji vpliv na imenovanje članov in delovanje HSYK. Kokturk je to označil za nezakonito.

210 glasov za in 28 proti

A kljub temu so poslanci zakon danes zjutraj sprejeli z 210 glasovi proti 28.

Prejšnji mesec se je v spor vmešal turški predsednik Abdullah Gül, ki je pozval, da se reforma sodstva sprejme kot ustavna sprememba, za katero je nujna širša medstrankarska podpora. A predsednikova pobuda je propadla po ostrih nesporazumih med koalicijskimi in opozicijskimi poslanci.

Predsednik bo moral sicer sedaj podpisati zakon, preden bo ta lahko stopil v veljavo. CHP je poleg tega že pred današnjim sprejetjem napovedala, da bo zakon poslala v ustavno presojo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Politični škandal, aretacije na desetine ljudi

Reformo sodstva so sprejeli, medtem ko Turčijo pretresa politični škandal, ki je izbruhnil ob decembrski sprožitvi korupcijskih preiskav proti visokim političnim predstavnikom in gospodarstvenikom, ki so blizu premierju Recepu Tayyipu Erdoganu. Policija je zaradi korupcije aretirala na desetine ljudi, med njimi tudi sinove nekdanjih ministrov.

Erdogan je odgovornost za škandal, ki je dodobra zatresel njegovo vlado in med drugim vodil v zamenjavo več ministrov, pripisal sodnikom in tožilcem. Vlada je zato v odgovor na preiskave odstavila na stotine sodnikov, tožilcev in policistov ter se lotila spornih reform sodstva in interneta.

Parlament je že prejšnji teden sprejel nov zakon o internetu, za katerega kritiki pravijo, da gre za nov hud napad na svobodo izražanja, dostop do informacij in raziskovalno novinarstvo.