Erdogan ni preveč zaskrbljen

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, sta bila v nasilju v Ankari ranjeni dve osebi. Protesti so se deseti dan nadaljevali tudi v Carigradu in Izmirju.

Turški premier Recep Tayyip Erdogan medtem v nedeljo v več govorih svojim podpornikom glede protestov ni bil preveč zaskrbljen, a je obenem protestnikom, ki jih je označil za razgrajače, zagrozil, da ima potrpljenje vlade meje.

V luči protestov je medtem Evropska unija turško vlado spomnila, da med ravnanjem z opozicijo in željo Ankare po vstopu v EU obstaja povezava. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je v nedeljskem sporočilu za javnost pozvala k hitri rešitvi razmer v Turčiji na podlagi dialoga in medsebojnega spoštovanja. Izrazila je zaskrbljenost zaradi razmer in obe strani pozvala k zadržanosti.

Potrebno bo utrjevanje demokracije

"Potreben je odprt in trajnosten angažma turške vlade, da se utrdi demokracija, ustvari zaupanje in prepreči zaostrovanje razmer," je dejala Ashtonova, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pojasnila je še, da so pristopna pogajanja s Turčijo in njene obveze glede kriterijev demokracije, pluralizma in pravne države okvir za zagotovitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin za vse turške državljane. Družbena omrežja po njenih besedah ne smejo biti izpostavljena samovoljnim pritiskom.

Omejitve so po besedah Ashtonove možne samo do mej, ki jih omogoča Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic. "EU je popolnoma odločena, da okrepi dialog s Turčijo glede teh pomembnih vprašanj in da na ta način naredi napredek pri pristopnem procesu Turčije," je še povedala Ashtonova.