Vlada je mornarjem v torek zagrozila s prisilno mobilizacijo. Gre za ukrep, na osnovi katerega lahko aretirajo ali odpustijo vse tiste, ki se nočejo vrniti na delo. Na ta način je vlada pred približno mesecem dni tudi končala stavko zaposlenih na atenski podzemni železnici. Delavcem, ki se ne bi vrnili na delo, bi grozilo od treh mesecev pa do pet let zapora.

Zaradi tokratne stavke mornarjev so bile teden dni prekinjene povezave s trajekti med grško celino in otoki, zaradi česar so ljudje na več sto otokih ostajali brez hrane, goriva in zdravil. Kot je za dpa povedal predstavnik obalne straže v pristaniškem mestu Pirej, pa danes vožnje znova normalno potekajo.

Prav v Pireju so sicer davi po pisanju dpa v pristanišču posredovale posebne policijske enote, ki so med drugim sindikalnim voditeljem preprečile dostop do trajektov, na katere so vstopali potniki in so nanje nalagali tovor. Posredovanje naj bi bilo v skladu z odlokom o prisilni mobilizaciji, ki je stopil v veljavo danes ob 5. uri po srednjeevropskem času.

Mornarji med drugim zahtevajo sklenitev kolektivnega dogovora o plačah ter konec zaposlovanja na črno in brez ustreznih zavarovanj. Hočejo tudi, da vlada prekliče načrtovano regulacijo minimalnega števila pristaniških delavcev, ki jih mora šteti vsaka posadka, saj bi to vodilo v odpuščanja.

V znak solidarnosti z mornarji so danes stavko razglasili v največjem grškem sindikatu zasebnega sektorja GSEE. Stavka bo predvidoma med drugim povzročila motnje v javnem prometu v Atenah, piše dpa.