Ob izteku ultimata, ki ga je Al Kaida Arabskega polotoka (AQAP) postavila Washingtonu minulo sredo, je Pentagon v sodelovanju z jemenskimi varnostnimi silami v soboto zgodaj zjutraj skušal z na hitro organizirano novo akcijo rešiti 33-letnega Luka Somersa, ugrabljenega pred 15 meseci v Sani. Po navedbah ameriškega obrambnega ministrstva je v njej sodelovalo 40 pripadnikov posebne enote, poimenovane Tjulnji, ki so s hibridnim zrakoplovom CV-22 Osprey pristali v odročni vasi v dolini Abadan. Dostop do zgradbe na pobočju, kjer je bil po obveščevalnih podatkih Somers, je bil težaven, ugrabitelji, opozorjeni s prejšnjo reševalno akcijo, pa očitno budni. Komandose so opazili, ko so se približali na okoli sto metrov, tedaj pa so se znotraj zgradbe zaslišali tudi streli, za katere zdaj domnevajo, da so bili usodni za Somersa in 56-letnega Pierra Korkieja. Ko so se do slednjih prebili, sta bila huje ranjena. Eden od njiju je umrl že med evakuacijo, drugi, uradno niso objavili kateri, pa kasneje v ambulanti na amfibijski ladji pri otoku Makin, s katere so sprožili reševanje. Talca naj bi stražilo okoli šest teroristov, od katerih sta bila dva ubita, drugi pa so pobegnili. V akciji, ki je po pričevanju starešine tamkajšnjega plemena Tareka Al Dagarija Al Avlakija trajala štiri ure in sprožila paniko v vasi, je bilo ubitih tudi osem civilistov.

Bi bil Korkie včeraj svoboden?

Posebno senco na akcijo je vrgla smrt Pierra Korkieja, saj naj bi se južnoafriška humanitarna organizacija Gift of the Givers, katere član je bil, že dogovorila o njegovi osvoboditvi. Korkieja so skupaj z ženo Yolando v Jemnu ugrabili maja 2013, slednjo pa so januarja letos, kot so zatrdili v omenjeni organizaciji, izpustili brez odkupnine. Pogajanja so se nadaljevala in po navedbah predstavnikov Gift of the Givers naj bi Pierra izpustili to nedeljo. Ker so Yolandi pred tem obljubili, da bo mož do božiča zagotovo doma, je bila sobotna vest o spodleteli ameriški akciji zanjo še toliko večji udarec. Kljub smrti obeh talcev in civilnim žrtvam v jemenski vasi je ameriški predsednik Barack Obama poudaril, da bodo tudi v prihodnje uporabljali »vsa vojaška in obveščevalna sredstva«, da vrnejo Američane domov ne glede na to, kje jih kdo zadržuje. Po pisanju New York Timesa so se v Washingtonu po spodleteli akciji konec novembra, ko Somersa niso našli med talci iz Jemna, Etiopije in Savdske Arabije, za nov poskus odločili, ker so ocenili, da je njegovo življenje po sredinem ultimatu teroristov v takojšnji nevarnosti, in ker so imeli zanesljive podatke, kje ga ugrabitelji zadržujejo. Vedeli so tudi, da je z njim še en talec, ne pa tudi kateri, saj isti ugrabitelji zadržujejo še Britanca, Turka in Jemenca. Predstavniki ameriške vlade še trdijo, da niso bili seznanjeni o pogajanjih za skorajšnjo izpustitev Korkieja, o katerih naj ne bi bila seznanjena niti južnoafriška vlada.

Nekoliko so si nasprotujoča tudi sama poročila o poteku reševalne akcije. Jemenska vlada v svoji informaciji, ki so jo objavili tamkajšnji mediji, navaja, da so jo sprožile njihove varnostne sile. Te naj bi obkolile zgradbo, v kateri sta bila talca, in pozvali ugrabitelje, naj se predajo, slednji pa so Luka in Pierra ustrelili, preden so prišli ameriški komandosi. Tjulnji so se nato po pričevanju enega od prebivalcev vasi, ki šteje okoli trideset hiš, zapletli v strelski obračun z militantneži AQAP, ki sicer nadzorujejo ta del Jemna. Za slednje je doslej veljalo, da so jih za razliko od krvoločnih džihadistov Islamske države zanimale odkupnine za talce. Te pa ZDA absolutno zavračajo, meneč, da bi njihovo plačilo samo spodbudilo ugrabitve njihovih državljanov po svetu.