Pred tedenskim sestankom kabineta je premier Benjamin Netanjahu vlado pozval, naj podpre izpustitev zapornikov. »Zame so to težki trenutki, pa tudi ministrom ni lahko,« je povedal. »Zlasti ni lahko za žalujoče družine, katerih bolečino razumem. A obstajajo trenutki, v katerih je treba sprejeti težko odločitev za dobro države in ravno to je eden izmed njih,« je bil jasen.

Predlog je sicer v vladi naletel na burne odzive, v 22-članskem kabinetu ga je podprlo 13 ministrov, medtem ko jih je sedem glasovalo proti predlogu, je poročal izraelski radio, ki ga povzema AFP.

Odločitve vsakega državljana

Pred tem je vlada danes potrdila zakon, da je treba o vsakršnem mirovnem dogovoru s Palestinci glasovati na referendumu. »O vsakem dogovoru, ki bi bil dosežen na pogajanjih, se bo odločalo na referendumu,« so zapisali v sporočilu za javnost iz premierjevega urada. »Pomembno je, da o tako zgodovinskih odločitvah, ki določajo prihodnost države, odloča vsak državljan neposredno,« še navajajo.

Zakon o referendumu je za vlado premiera Netanjahuja »nujen in pomemben«, še izhaja iz sporočila, zato bi ga lahko predložili parlamentu v prvo branje že prihodnji teden. Če bo zakon sprejet, bo s tem referendum postal zadnja oblika potrditve sporazuma po ratifikaciji v vladi in parlamentu.

Referendum bi bilo tako potrebno izvesti v primerih, ko bi na podlagi mirovnega sporazuma ali vladne odločitve Izrael moral prepustiti ozemlja, nad katerimi si sicer prisvaja suverenost. AFP kot primer navaja pretežno arabski vzhodni Jeruzalem, ki ga je Izrael zasedel v času šestdnevne vojne leta 1967.

Mirovna pogajanja trajajo že desetletja

Prihodnji teden, predvidoma v torek, bi lahko v Washingtonu sicer znova stekli bližnjevzhodni mirovni pogovori, čeprav dokončne odločitve o tem še ni. To je namreč pred dnevi dejal izraelski minister za regionalni razvoj Silvan Šalom.

Mirovna pogajanja med Palestinci in Izraelci z vzponi in padci potekajo že več desetletij. Septembra 2010 pa so popolnoma zastala, ker je Izrael zavrnil možnost ustavitve gradnje judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, kar je bil za Palestince eden od pogojev za nadaljevanje pogajanj.

Za oživitev bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj si močno prizadeva ameriški državni sekretar John Kerry, ki se je v zadnjih mesecih večkrat mudil v regiji.