Longchamp je sicer opozoril, da je rezultat še vedno pretesen, da bi lahko z gotovostjo govorili o rezultatu, saj je merska napaka še vedno 0,7 odstotne točke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Švicarji so na današnjem referendumu odločali o pobudi konservativne ljudske stranke, sicer največje stranke v parlamentu, da bi Švica znova uvedla kvote za priseljevanje državljanov EU. kot menijo pobudniki. je Švica z izgubo nadzora nad pravili priseljevanja utrpela negativne posledice za nacionalno gospodarstvo in družbo.

Če bo predlog uspel, bi to lahko v temelju zamajalo odnose Švice z EU. Švica je imigracijske kvote za državljane EU odpravila leta 2007 in jim dala enake pravice na trgu dela v okviru prostotrgovinskih dogovorov z Brusljem. Če bo pobuda zdaj uspela, bi morala vlada ta sporazum ponovno odpreti, s tem pa bi se lahko odprla tudi številna druga vprašanja ugodnejšega sodelovanja med EU in Švico.

V Bruslju obžalujejo odločitev Švicarjev za omejevanje priseljevanja

Evropska komisija je danes v sporočilu za javnost izrazila obžalovanje, da so se Švicarji na referendumu odločili za omejitev priseljevanja iz držav Evropske unije. V Bruslju so že napovedali, da bodo preučili posledice te odločitve za odnose med Švico in EU v celoti.

Švicarji so na današnjem referendumu tesno izglasovali uvedbo kvot za priseljevanje iz držav EU. Kot kažejo končni rezultati, je za pobudo "stop množičnemu priseljevanju" je glasovalo 50,3 odstotka volivcev.

Odločilni naj bi bili predvsem volivci v nemško govorečih kantonih na vzhodu Švice, ki so pobudo podprli, medtem ko so bili v francosko govorečih na zahodu proti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Od približno osem milijonov prebivalcev Švice je namreč okoli 23 odstotkov tujcev, večinoma sicer Nemcev in Italijanov, pa tudi Portugalcev. V Švico letno pride okoli 80.000 novih priseljencev. Pobudniki, konservativna Švicarska ljudska stranka (SVP), je zato zahtevala, da bi Švica morala sama odločati, kdo se lahko priseli.

Glede na izid referenduma mora švicarska vlada v treh letih sprejeti ustrezno zakonodajo in predvsem spremeniti sporazum z Evropsko unijo o prostem pretoku oseb, ki je bil podpisan že leta 1999. V Zveznem svetu, kot se imenuje vlada, so že napovedali, da bodo odločitev ljudstva začeli "uresničevati brez odlašanja", poroča francoska tiskovna agencija AFP.