Voditelji Belgije, Velike Britanije, Irske, Nemčije, Avstrije in Malte so se v industrijskem Liegu sešli, ker je bilo to mesto v prvih dneh avgusta 1914 branik pred vpadom nemških sil, nemška invazija na Belgijo pa je prav tako Veliko Britanijo formalno povlekla v vojno.

Ob poostrenih varnostnih ukrepih v Liegu so se šefi in predstavniki okoli 80 držav, med katerimi sta bila tudi britanski princ William in njegova soproga Kate, zbrali ob spominskem obeležju ob stolpu Cointe nad mestom. Belgijski kralj Philippe je ob tem poudaril, da je prva svetovna vojna opomnik, "da se spomnimo naše odgovornosti in združimo ljudi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vojaška logika izničila civilizacijske standarde

Francoski predsednik Francois Hollande je medtem spomin na nemško invazijo na Belgijo pred 100 leti v nagovoru očitno povezal z dogajanjem v Ukrajini. "Kako bi lahko bili danes nevtralni, ko se ljudje nedaleč od Evrope borijo za svoje pravice," je dejal. "Ne smemo biti nevtralni. Evropa mora izpolniti svojo odgovornost do Združenih narodov," je dodal. Na ukrajinsko krizo je spomnil tudi princ William: "Dogodki v Ukrajini izpričujejo dejstvo, da nestabilnost še vedno ogroža našo celino."

Nemški predsednik Joachim Gauck je medtem povedal, da je Berlin prvo svetovno vojno sprožil po vojaški logiki in da je takoj postalo jasno, da so pogodbe postale neveljavne, standardi civilizacije pa nični.

Pozornosti ob obletnici morije bo po Liegu danes deležen tudi belgijski Mons ob meji s Francijo, kjer so konec avgusta 1914, ko sta si London in Pariz prizadevala preprečiti napredovanje Nemcev, v akcijo stopili in umrli prvi britanski vojaki. Na čelu slovesnosti v Monsu bodo princ William s soprogo, njegov brat Harry in britanski premier David Cameron.

Eno uro ugasnjenih luči

Niz dogodkov je v teku tudi v Veliki Britaniji. Cameron se je že zjutraj v spremstvu princa Charlesa udeležil slovesnosti v katedrali v Glasgowu, drevi ob 23. uri po srednjeevropskem času pa so vsi Britanci pozvani, da za eno uro ugasnejo luči in prižgejo sveče.

Navdih za to akcijo je dal slavni stavek tedanjega britanskega zunanjega ministra Edwarda Greya, ki je na predvečer britanskega vstopa v vojno izjavil: "Luči po vsej Evropi ugašajo. Za našega življenja ne bomo več videli, kako se bodo prižgale."

Začetka prve svetovne vojne so se danes spomnili tudi na drugem koncu sveta. Več deset tisoč Avstralcem oz. Novozelandcem sta se z nagovori poklonila avstralski premier Tony Abbott in njegov novozelandski kolega John Key. Prva svetovna vojna je bila po besedah Abbotta "najbolj kataklizmičen dogodek v človeški zgodovini, ki je verjetno privedel do vzpona komunizma, nacizma, druge svetovne vojne in hladne vojne".