Kot je pojasnil general podpolkovnik Qassem Atta, so se varnostne sile iz mest umaknile z namenom prerazporeditve. Uporniki so si z zavzemom Rave in Ane odprli strateško pot do sosednje Sirije, kjer prav tako nadzirajo številne, večinoma podeželske kraje vzdolž reke Evfrat.

Iraška vojska je sicer v zadnjih dneh po navedbah AFP izvedla nekatere odločnejše korake proti ofenzivi sunitskih skrajnežev. V Tikritu je danes izvedla letalske napade, v katerih je umrlo najmanj sedem ljudi.

Odločnejši koraki vojske proti ofenzivi sunitskih skrajnežev

Borci Isila so v začetku meseca začeli ofenzivo na severu Iraka. Med drugim jim je uspelo zavzeti dve prestolnici provinc, drugo največje iraško mesto Mosul v provinci Ninive in Tikrit v provinci Saladin.

Z zavzetjem mejnega prehoda Al Kaim je pod nadzorom iraške vlade le še eden od skupno treh uradnih mejnih prehodov s Sirijo. Drugega nadzirajo kurdske sile.

Iraška vojska je na začetku omahovala, v zadnjih dneh pa je po navedbah AFP le izvedla nekatere odločnejše korake proti tej ofenzivi sunitskih skrajnežev. V Tikritu je danes izvedla letalske napade, v katerih je umrlo najmanj sedem ljudi.

Rohani opozarja: Jutri boste vi tarča teh divjakov

V regijo je medtem pripotoval ameriški državni sekretar John Kerry. Washington želi pregovoriti arabske države, da pritisnejo na iraške voditelje, da pospešijo sestavljanje vlade po aprilskih volitvah, na katerih je zmagala stranka sedanjega premierja Nurija al Malikija, sicer šiita.

Iranski predsednik Hasan Rohani pa je danes opozoril muslimanske države, ki podpirajo sunitske borce v Iraku, da bodo tudi same postale njihova žrtev. »Muslimanskim državam, ki s svojimi naftnimi dolarji podpirajo teroriste, svetujem, da nehajo. Jutri boste vi tarča teh divjakov,« je dejal.

Poimensko držav ni imenoval, nekateri politiki in mediji v večinoma šiitskem Iranu pa namigujejo, da Isil finančno in vojaško podpirata Savdska Arabija in Katar. Isil si prizadeva za vzpostavitev islamske države na ozemlju Iraka in Sirije.