Cahuzac je že marca odstopil, potem ko je tožilstvo proti njemu sprožilo preiskavo zaradi domnevne davčne utaje. Po dolgotrajnem zanikanju je nedavno le priznal, da ima že kakšnih 20 let bančni račun v tujini in je bil v torek tudi uradno obtožen.

Priznanje Cahuzaca je sprožilo pravi politični vihar v Franciji, pri čemer so se pojavili celo pozivi k odstopu vlade.

Hollande je nato v sredo napovedal sprejetje zakona, s katerim naj bi zagotovili, da bodo politiki prijavili vse svoje premoženje. Kot je zatrdil, Cahuzac ni "užival nobene zaščite s strani države", njegova dejanja pa predstavljajo "žalitev za državo".

A s tem težav za francoskega predsednika še ni konec. Kot danes poroča časnik Le Monde, ima njegov blagajnik lanske kampanje pred predsedniškimi volitvami, 59-letni poslovnež Augier, lastniški delež v dveh podjetjih, registriranih na Kajmanskih otokih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Augier je potrdil obstoj podjetij in pojasnil, da sta bili ustanovljeni z namenom oblikovanja partnerstva s tujimi podjetniki. "Nič ni nezakonitega," je za Le Monde dejal Augier. "Moja pustolovska narava je odgovorna. Morda mi je manjkalo nekaj previdnosti," je dejal.

Ime Hollandovega sodelavca je sicer le eno od mnogih, ki se je znašlo na seznamu oseb, ki imajo deleže v podjetjih v različnih davčnih oazah in ki ga je danes objavilo več časnikov, med drugim britanski Guardian. Ta poudarja, da članek ne pomeni, da so navedene osebe kršile zakon. Imena je medijem posredoval Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev s sedežem v Washingtonu.

Na seznamu sta med drugim družina azerbajdžanskega predsednika Ilhama Alijeva, ki ima več podjetij na Britanskih Deviških otokih, in soproga namestnika ruskega premiera Igorja Šuvalova.