Na večinsko srbskem severu Kosova je bil ubit litovski carinik, pripadnik misije EU v državi (Eulex), za katerega so bili usodni streli. Gre za prvi tovrsten incident od razglasitve neodvisnosti Kosova februarja 2008. Neznanci so streljali na dve vozili njihove misije s šestimi pripadniki. Trije naj bi bili ranjeni, eden pa je poškodbam podlegel. Napad se je zgodil na cesti med Kosovsko Mitrovico in mejnim prehodom Jarinje.

Beograd med vrsticami obtožil Srbe

Pripadniki misije so bili namenjeni na mejni prehod, da prevzamejo izmeno. Območje, kjer je prišlo do napada, so nemudoma zaprli in sprožili preiskavo dogodka. Misija bo vložila ves potreben trud, da odgovorne za to strahopetno nasilno dejanje privede pred roko pravice, so zatrdili v Eulexu. Vse morebitne priče so pozvali, naj se jim javijo. Družini ubitega so izrazili sožalje. Med ranjenimi ni Slovencev, so potrdili na generalni policijski upravi. V doslej največji civilni misiji EU, ki pomaga pri vzpostavljanju kosovske policije, pravosodja in uprave, sicer sodeluje 12 slovenskih policistov. Trenutno v misiji sodeluje 2250 mednarodnih in lokalnih sodelavcev. Gre za policiste, sodnike, zaporniške paznike in carinike.

Visoki predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar je zatrdil, da EU kljub umoru ostaja odločena nadaljevati svoja prizadevanja na severu Kosova. Tragedija je po njegovem prepričanju tudi priložnost za Srbe in Albance, da stopijo skupaj v procesu normalizacije. Pojasnil je, da na območju obstajajo »določene strukture«, ki jim normalizacija odnosov, ki se odvija prek dialoga med Beogradom in Prištino pod okriljem Bruslja in katere del so tudi bližajoče se lokalne volitve, ne ustreza. Tako kot pred njim visoka zunanjepolitična predstavnica Catherine Ashton pa je Žbogar odločno zavrnil možnost, da bi takšno sporočilo lahko ustrahovalo Eulex ali EU.

Zanimiv je odziv Beograda. Čeprav nacionalnost storilcev ni znana, je iz izjave srbskega premierja in glavnega pogajalca s Prištino Ivice Dačića mogoče sklepati, da s prstom kaže na kosovske Srbe: »Najostreje obsojamo to dejanje, ki je uperjeno proti državnim in političnim interesom Srbije in srbskega naroda (...) Kdor koli že je to zagrešil, je storil nekaj, kar bi si naši sovražniki najbolj želeli.« Srbski predsednik Tomislav Nikolić je zatrdil, da se bo osebno zavzel za to, da bodo odgovorni za napad najdeni in kaznovani. Njegov strankarski kolega in podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vučić pa je sporočil, da bo odgovor države na ta zločin silovit. »To je poskus, da se pokvari vse, kar je v minulem obdobju dosegla Srbija. Srbija nima pravice molčati in dovoliti teroristom in skrajnežem, da mislijo, da lahko upravljajo državo,« je bil odločen. sz, agencije