Po poročanju beograjskih medijev bo ukrep prizadel predvsem zaposlene v štirih najbolj uspešnih srbskih družbah v državni lasti: operaterju telekomunikacij Telekom Srbije, pošti PTT, zavarovalnici Dunav Osiguranje ter kontrolorju zračnega prometa Kontrola letenja. Vse štiri v tekočem poslovnem letu beležijo dobiček.

"V zelo oteženih pogojih poslovanja je izredno neprimerno, da bi izplačali 13. plačo (božičnico)," je po poročanju medijev dejal gospodarski minister Saša Radulović.

Tudi srbskemu finančnemu ministru Lazarju Krstiću se položaj v državi ne zdi takšen, da bi bilo primerno izplačevati 13. plačo v javnem sektorju, še posebej ne v podjetjih z monopolom. Ministrstvo za finance teh izplačil sicer ne more nikomur prepovedati, vendar pa je Krstić po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug poudaril, da se mu zdi takšna zahteva glede na položaj države nepojmljiva.

Radulović je v pogovoru za dnevni časnik Politika izrazil pričakovanje, da utegne biti leto 2014 za Srbijo še eno težko leto. "Medtem ko smo ščitili pravice več kot 700.000 zaposlenih v javnem sektorju in javnih podjetjih, smo v zasebnem sektorju izgubili 300.000 delovnih mest," je poudaril.

Srbska vlada namerava v prihodnjem letu zaključiti privatizacijo še preostalih podjetij v državni lasti. Strokovnjaki in tudi gospodarski minister pričakujejo, da bo s tem prišlo do ukinitve približno 30.000 delovnih mest. Stopnja brezposelnosti v Srbiji že zdaj presega 25 odstotkov.