Iz Nikolićevega urada so v zvezi s platformo za zdaj sporočili le, da ta temelji na ohranitvi ozemeljske celovitosti Srbije, srbskega naroda, ki živi na Kosovu, kot tudi srbskih cerkva in samostanov.

Glede na poročanje srbskih medijev pa se srbske oblasti v njej zavzemajo za oblikovanje avtonomne skupnosti srbskih občin, v kateri bi bile štiri občine s severa Kosova in tudi vse druge občine z večinsko srbskim prebivalstvom, po zgledu Katalonije. V tej španski regiji sicer v letu 2014 načrtujejo referendum o neodvisnosti.

Beograd v platformi zahteva visoko stopnjo ozemeljske in politične avtonomije za srbske občine, ki bi imele izključne pristojnosti med drugim na področju izobraževanja, zdravstva, pravosodja, medijev in kulture, energetike, financ in gospodarstva ter telekomunikacij.

Tudi lokalne policijske sile bi bile v tej občini podrejene lokalnim oblastem, bi pa bile sicer del kosovske policije. Beograd se v platformi zavzema tudi za demilitarizacijo Kosova, katerega varnost bi zagotavljale sile EU (Eurocorps) ter srbske in kosovske sile, še poročajo mediji.

Avtonomijo bi morali zagotavljati najvišji zakonski akti Kosova, za njo pa bi morali stati tudi predstavniki mednarodne skupnosti, ki sodelujejo v pogajanjih med Beogradom in Prištino. Prav tako bi morale imeti avtonomne srbske oblasti na Kosovu zagotovljeno neposredno sodelovanje z oblastmi v Beogradu, vključno z dodatnim financiranjem iz srbskega proračuna.

Beograd v platformi zahteva še vzpostavitev posebnih odnosov med Srbsko pravoslavno cerkvijo in oblastmi v Prištini, kot tudi mednarodne garancije za vprašanje cerkvenega premoženja in dejavnosti cerkve na Kosovu.

Platforma ob tem glede na navedbe medijev določa še, da je temelj pogajanj s Prištino načelo, "da ni nič dogovorjeno, dokler ni dogovorjeno vse". Končni dogovor bi sicer moral določati tudi, da Kosovo z najvišjimi zakonskimi akti zagotavlja vrnitev razseljenih v to nekdaj srbsko pokrajino.

Srbski predsednik se je v minulih dneh o platformi pogovarjal z vodji diplomatskih misij držav EU v Beogradu ter z veleposlaniki Rusije, Kitajske in Velike Britanije. Predstavljal jo je tudi predsednikom parlamentarnih strank, v petek pa bo o dokumentu spregovoril še s predstavniki kosovskih Srbov.

O dokumentu, o katerem se je srbski vrh na čelu z Nikolićem in premierom Ivico Dačićem zedinil konec minulega tedna, mora sedaj odločati srbska skupščina, na Kosovu pa so ga že sprejeli z nezadovoljstvom.

V uradu kosovske predsednice Atifete Jahjaga so ga označili za "nezakonit in nelegitimen dokument", kosovski premier Hashim Thaci pa je ocenil, da gre za neuresničljiv in protievropski dokument, ki predstavlja nadaljevanje starih načrtov Beograda glede Kosova.