Vladni predlog zakona po poročanju nemške tiskovne agencije dpa predvideva do 30.000 evrov denarne kazni za udeležence demonstracij, o katerih policija ni bila v naprej obveščena, ki potekajo pred parlamentom ali drugimi institucijami ter ogrožajo javno varnost.

Podobne vrtoglave globe grozijo tudi ljudem, ki zažigajo ogenj na ulicah, se na zahtevo policije nočejo identificirati ali katerimkoli organom oblasti preprečujejo izvajanje njihovih nalog.

Za žaljenje ali grožnje policistom bi vlada uvedla globe v višini do tisoč evrov, za »zelo resno« motenje javnega reda in miru ter za demonstracije v bližini letališč ali jedrskih elektrarn pa kar do 600.000 evrov, še piše dpa.

Španija je bila lani prisiljena zaprositi za posebno mednarodno pomoč za sanacijo bančnega sistema. Območje evra je Madridu zagotovilo do 100 milijard evrov posojil, s tega naslova pa je Španija na koncu počrpala dobrih 40 milijard evrov. To je bila sicer prva pomoč iz stalnega reševalnega mehanizma ESM in hkrati prva, osredotočena samo na pomoč bankam.

A kljub temu se je morala država v zameno za tuje milijarde zavezati k ambicioznemu znižanju javnofinančnega primanjkljaja, zaradi česar je morala vlada sprejeti za ljudi boleče varčevalne reze. Protesti so v Španiji v minulih letih postali skorajda vsakodneven pojav, čeprav redko prerastejo v nasilje.

Težave španskih bank so sicer posledica poka nepremičninskega balona leta 2008, zaradi katerega so banke utrpele milijardne izgube. Država je sicer v letošnjem tretjem četrtletju po dveh letih izplavala iz recesije, a brezposelnost še vedno vztraja pri skoraj 26 odstotkih in je v EU višja le še v Grčiji.