V Splitu 21 lažnih invalidov

Prvo preverjanje so že opravili v splitski podružnici zavoda, kjer je med 200 zaposlenimi imelo 44 potrdila o invalidnosti. Izkazalo se je, da je bilo 21 lažnih invalidov, poroča danes Jutarnji list.

Ugotovili so sicer, da ima kar 609 od 3009 vseh zaposlenih na hrvaškem zavodu za pokojninsko zavarovanje določeno stopnjo invalidnosti. Na podlagi tega so upravičeni do različnih ugodnosti, kot so brezplačno parkiranje, cenejše cestnine, nadomestilo zaradi invalidnosti ter nenazadnje invalidski dodatek na pokojnino, nadaljuje zagrebški časnik.

Na ministrstvu izpostavljajo, da je med omenjenimi 609 invalidi nenavadno veliko zdravnikov, ki predstavljajo prvo raven pri ocenjevanju sposobnosti za delo, preden o invalidnosti odloča komisija zavoda. Večina ima znižano delovno sposobnost zaradi bolečin v hrbtenici in nogah.

Hrvaška: evropska rekorderka

Hrvaška je evropska rekorderka, ko gre za invalidske pokojnine. Med 1,22 milijona upokojencev jih ima slabih 315.000 invalidske pokojnine, kar pomeni vsak četrti upokojenec. Evropsko povprečje je 15 odstotkov.

Izračun sicer pokaže, da 1000 lažnih invalidov državo letno stane pol milijarde kun (67 milijonov evrov).

Hrvaško sodišče je lani na dve leti zapora obsodilo bivšega direktorja oddelka za medicinska izvedenska mnenja v zagrebški podružnici zavoda za pokojninsko zavarovanje, zdravnika Draga Rubala, ker je izdajal lažna potrdila o invalidskih pokojninah. Moral bo vrniti 75.000 evrov, odvzeli so mu tudi 200.000 evrov vredno stanovanje v Zagrebu.

Za pridobitev nezakonite invalidske pokojnine je bilo treba odšteti od 1750 do 7500 evrov, policija pa je v zvezi s tem doslej prijela 69 oseb, spominja časnik.