Ukrajina je včeraj dokončno priznala popolno izgubo oblasti na Krimu, potem ko je ukazala vojski umik s polotoka, ki ga je Rusija v petek uradno priključila k svojemu ozemlju. Oblasti v Kijevu so očitno presodile, da lahko vztrajanje povzroči samo žrtve, saj so ruski vojaki začeli dokončno zavzemati eno zadnjih oporišč ukrajinske vojske v Feodosiji, letovišču na vzhodu Krima.

Ruska vojska je v oporišče vdrla že pred nekaj tedni, a so ukrajinski vojaki zadržali nadzor nad nekaterimi deli. Niso se hoteli predati, a se tudi niso postavili po robu Rusom, ki sistematično zavzemajo vojaške objekte. Včeraj zjutraj pa so ruski vojaki v spremstvu dveh helikopterjev začeli popolnoma prevzemati oporišče, ki je bilo ena zadnjih postojank ukrajinske države na polotoku. Častnike so odpeljali na zaslišanje, s tovornjaki pa so odvažali tudi vojake. Scenarij je bil znan, saj je ruska vojska na podoben način v soboto zavzela zračno oporišče ukrajinske vojske v Belbeku na Krimu. Slišati je bilo strele, čeprav so bili ukrajinski vojaki neoboroženi, je dejal predstavnik ukrajinske vojske v oporišču Anatolij Mozgovoj. Ob treh popoldne se je po ukazu iz Kijeva začela evakuacija, ukrajinske zastave so sneli z drogov in v Feodosiji so zaplapolale ruske.

Krim je uradno dobil ruski rubelj

Feodosija je bila leta 2006 prizorišče protestov proti skupnim vojaškim vajam Ukrajine in Nata, v katerih naj bi se, zanimivo, urili v »obrambi polotoka, razpetega med totalitarno in demokratično državo«, kot je takrat zapisal londonski Times. V tistem času so bili v Kijevu na oblasti prozahodni zmagovalci oranžne revolucije in ni bilo težko uganiti, kdo je v namišljenem scenariju igral totalitarno državo. Vaje so pozneje odpovedali.

Začasni ukrajinski predsednik Oleksander Turčinov je včeraj skušal čim bolj olepšati položaj in pohvalil enote na Krimu, ker so na položajih zdržale tako dolgo. To je ukrajinski vojski omogočilo prerazdelitev, pripravo delne mobilizacije in načrtov obrambe, je dejal Turčinov.

Rusija tako končuje vojaški prevzem Krima. Politično ga je že pripojila, do konca leta pa naj bi vzpostavila še gospodarske, finančne in oblastne strukture. Včeraj je na Krimu kot uradna valuta začel veljati ruski rubelj, bo pa ukrajinska grivna še v uporabi do konca prihodnjega leta.

Turneja Obame v znamenju Ukrajine

Zahod medtem poskuša krepiti pritisk na Rusijo, zlasti političnega. Včeraj so se v Haagu srečali predstavniki skupine G7 (ZDA, Kanada, Velika Britanija, Francija, Italija, Nemčija, Japonska). Skupino sestavljajo tradicionalne gospodarske sile, leta 1998 pa so ji iz političnih razlogov priključili Rusijo in nastala je skupina G8. Rusija bi morala letos gostiti vrh skupine, in sicer v olimpijskem Sočiju. Toda včeraj je britanski premier David Cameron sporočil, da Rusija ne bo gostiteljica, na dnevnem redu je tudi izključitev Rusije iz skupine. Izolacija Moskve je za zahod lahko tudi kočljiva, saj je Rusija stalna članica varnostnega sveta in sodelujoča v skupinah za reševanje nekaterih najbolj perečih globalnih vprašanj, denimo o iranskem jedrskem programu, o Severni Koreji ali o rešitvi sirske krize.

V Evropo je prispel tudi ameriški predsednik Barack Obama. V Haagu se je poleg naglo sklicanega vrha G7 udeležil tudi tretjega vrha o svetu brez jedrskega orožja, ki se ga udeležuje 53 držav. To je njegova pobuda iz leta 2009, le da je letošnji vrh, ki bo potekal še danes, v senci Ukrajine. V Haagu se je Obama med drugim prvič srečal z novim kitajskim premierjem Xi Jinpingom.

Po Nizozemski bo obiskal še Belgijo, Italijo in Savdsko Arabijo. V Belgiji se bo jutri pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem Nata Andrsom Foghom Rasmussenom, tema bo predvsem Ukrajina. Natovo poveljstvo je v teh dneh opozorilo, da ima Rusija na zahodni meji nakopičene dovolj vojske za prodor čez ozemlje Ukrajine vse do Moldavije oziroma do osamosvojene proruske Pridnestrske republike.

V četrtek se bo Obama v Rimu sestal s papežem Frančiškom ter v petek odpotoval v Riad, s katerim se pojavljajo nesoglasja o reševanju krize v Siriji in o pogovorih z Iranom. Riad se pritožuje, da je bil začasni dogovor s Teheranom spisan brez njegovega sodelovanja.