Skupini, ki ju sestavlja deset t. i. modrecev, je k delu povabil Napolitano, da bi s konkretnimi predlogi našli izhod iz krize in postavili temelje za novo vlado. Ena skupina se ukvarja z institucionalnimi vprašanji, med drugim z novo volilno zakonodajo, druga pa z gospodarskimi in socialnimi temami.

Italijanski mediji ugibajo, da bi morali strokovnjaki najpozneje v osmih do desetih dneh predstaviti prve rezultate. Tudi v predsedniški palači so poudarili "očitno časovno omejitev" misije, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Kot je dejal eden od članov skupin, senator Mario Mauro, je njihova najpomembnejša naloga "ponovno vzpostaviti klimo zaupanja".

Po začetnih pohvalah na račun Napolitanove odločitve s strani strank, je bil ukrep konec tedna deležen tudi nekaj kritik. Predvsem desnosredinski tabor Silvia Berlusconija je sklic strokovnjakov kritiziral kot zapravljanje časa in zahteval nove volitve.

Celo nekateri člani skupin dvomijo v svojo misijo. "Trenutno je vse negotovo, ne moremo biti zelo optimistični glede izida te akcije," je pred današnjim prvim srečanjem dejal nekdanji ustavni sodnik Valerio Onida.