»Slovaška ima najnižje izdatke v socialo. Zaradi tega lahko rečemo, da je skrb države za državljane na nizki ravni. Morali bi povečati izdatke,« je še dejala Halasova.

Glavni razlog, zakaj se bo večina Slovakov po upokojitvi morala soočiti z revščino, pa je po besedah Halasove v nizkih osebnih dohodkih.

V inštitutu ob tem poudarjajo, da so nizke plače zagotovilo za revščino v prihodnosti. Ta grozi kar 49,62 odstotka Slovakom, ki imajo plačo manj kot 700 evrov na mesec. Takšno plačo ima trenutno 605.000 žensk in 542.000 moških. Vsi ti bodo imeli pokojnino, ki bo nižja od 325 evrov, kar je pod pragom revščine. Izračun temelji na sedanjem razmerju med povprečno plačo in povprečno pokojnino, ki znaša 46 odstotkov.

Inštitut kot enega glavnih ukrepov proti temu predlaga povišanje minimalne plače, ki bi morala znašati 60 odstotkov povprečne plače na Slovaškem, to pomeni 483 evrov namesto sedanjih 327,20 evra. Prav tako bi morala država uvesti minimalno pokojnino za tiste, ki so delali najmanj 35 let.