Skupno je bilo tako od marca 2011, ko se je vojna začela, prisiljeno svoje domove zapustiti 6,2 milijona Sircev. To je skoraj tretjina predvojne populacije v Siriji, ki je znašala 20,8 milijona ljudi.

»Sirija je postala velika tragedija tega stoletja,« je ob tem v sporočilu za javnost opozoril visoki komisar za begunce Antonio Guterres. Po podatkih ZN je v dveh letih in pol vojne umrlo več kot 100.000 ljudi, vključno z mnogimi civilisti. »Iz države 'krvavijo' ženske, otroci in moški, ki ponavadi s seboj odnesejo le oblačila, v katera so oblečeni,« je zapisano na spletni strani UNHCR. V zadnjem letu je državo prisilno zapustilo 1,8 milijona beguncev, kar je izjemno zaskrbljujoče, komisariat pa sporoča, da temu trendu ni videti konca.

Največ beguncev ostane v sosednjih državah, največ jih je v Libanonu (716.000), Jordaniji (515.000), Turčiji (460.000) in Iraku (168.000). Predstavniki te četverice se bodo jutri v Ženevi srečali z UNHCR, kjer bodo skušali oblikovati še vedno mrežo mednarodne pomoči za begunce. Več kot polovico dveh milijonov beguncev predstavljajo otroci, mlajši 18 let.

Pomoč iz EU v višini 1,3 milijarde evrov

Evropska komisija je po lastnih navedbah za človekoljubno pomoč Siriji in njenim sosednjim državam namenila od konca leta 2011 515 milijonov evrov, iz drugih skladov EU pa še 328 milijonov evrov. Posamezne države EU pa so za človekoljubno pomoč zbrale 500 milijonov evrov. Skupno tako pomoč iz EU znaša 1,3 milijarde evrov.

Italijanska obalna straža pa je po današnjih navedbah avstrijske tiskovne agencije APA pomagala 95 beguncem iz Sirije, ki so se na morju znašli v stiski. Begunce so odpeljali v pristaniško mesto Siracusa na Siciliji.

Sirske sosede in druge države se pripravljajo na sprejem morebitnih novih beguncev

Sosednje države Sirije in tudi nekatere evropske države se že pripravljajo na sprejem novega vala beguncev iz Sirije, ki bi ga lahko sprožilo morebitno vojaško posredovanje pod vodstvom ZDA, poročajo tuje tiskovne agencije.

Na iraškem zunanjem ministrstvu so danes dejali, da pričakujejo prihod novih beguncev, če se bodo razmere v Siriji varnostno poslabšale, dodali pa so, da so vrata za begunce iz Sirije odprta. Ob tem so opozorili, da »večje število beguncev predstavlja težavo, saj so proračunska sredstva omejena«.

Nova begunska taborišča

V Jordaniji so že v nedeljo razpravljali o morebitni razširitvi begunskega taborišča Zatari in postavitvi novega. Preučujejo možnost, da bi zmogljivosti tega taborišča povečali s sedanjih 130.000 na 150.000.

Tudi v Turčiji so potrdili, da so pripravljeni na »morebitni val beguncev«. Dodali so, da so pripravljeni na postavitev novih begunskih taborišč. Prav tako namerava Ankara ohraniti politiko odprtih vrat za begunce iz Sirije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Begunce pričakujejo tudi evropske države

Švedska pa se je odločila, da bo okoli 8000 sirskim beguncem dovolila bivanje v državi za nedoločen čas. Tovrstno dovoljenje bodo dobili vsi tisti begunci iz Sirije, ki že imajo dovoljenje za bivanje na Švedskem za obdobje od enega do treh let. Dovoljenje za nedoločen čas beguncem omogoča, da zaprosijo, da bi v državo prišli tudi družinski člani, in sicer zakonski partner in mladoletni otroki. Po oceni švedskih oblasti je na Švedsko letos in lani pribežalo okoli 14.700 prosilcev za azil iz Sirije. Samo avgusta so zabeležili 1201 primer, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Val beguncev iz Sirije pričakujejo tudi v Bolgariji. V Sofiji ocenjujejo, da naj bi do konca leta v državo prišlo od 6000 do 10.000 beguncev iz Sirije. Ob tem je bolgarski notranji minister Cvetlin Jovčev opozoril, da Bolgarija nima ne finančnih sredstev in ne primernih mest za oskrbo beguncev, zaradi česar naj bi zaprosili za mednarodno pomoč, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Ob tem je bolgarski obrambni minister Angel Najdenov izjavil, da Bolgarija, ki je članica zveze Nato, trenutno ni v položaju, da bi lahko sodelovala v vojaški operaciji proti sirskemu režimu.

Avstrijska Tirolska pa je danes sporočila, da je dežela pripravljena sprejeti 50 beguncev iz Sirije. Avstrijska vlada je minuli teden napovedala, da bo država sprejela okoli 500 beguncev iz Sirije in jim podelila azil. Kam naj bi jih namestili, še ni znano, navaja APA.