Rok za predajo vsega kemičnega orožja se je iztekel danes. A je v državi ostalo še 7,8 odstotka materiala, ki se ves nahaja na eni lokaciji, je povedala Kaagova po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kot je dodala, bodo še okoli 6,5 odstotka materiala iz države umaknili, preostali delež pa naj bi bil uničen na sirskem ozemlju. "Gre za vprašanje dostopa do lokacije," je pojasnila.

Kaagova je Damask pozvala, naj izpolni dane zaveze. Je pa dodala, da je sodelovanje zelo konstruktivno.

V skladu z ameriško-ruskim dogovorom se je Sirija lani zavezala, da bo mednarodni skupnosti v uničenje predala vse svoje kemično orožje. S tem se je režim izognil morebitnemu mednarodnemu posredovanju na svojem ozemlju po smrtonosnim napadom s kemičnim orožjem na obrobju Damaska.

Sirija poseduje 700 ton najbolj nevarnih kemikalij

Mednarodna skupnost naj bi sirsko kemično orožje uničila do 30. junija. Vendar pa je v procesu že večkrat prišlo do zamud, predvsem zaradi varnostne situacije v državi, ki jo še naprej pretresa državljanska vojna. V krvavem konfliktu je umrlo že več kot 150.000 ljudi.

Sirija je razkrila, da ima v posesti okoli 700 ton najbolj nevarnih kemikalij in še okoli 500 ton materiala, ki je manj nevaren, a bi bil lahko uporabljen za izdelavo kemičnega orožja. Kemikalije naj bi nevtralizirali na morju.

Medtem pa še naprej ni jasno, kako naj bi odstranili sirske zmogljivosti za proizvodnjo kemičnega orožja. Sirija si želi objekte zapečatiti, saj so po njenem že neuporabni, mednarodna skupnost pa zahteva popolno uničenje.