Earnes je Pjongjang pozval, naj izpolni mednarodne dolžnosti, obenem pa poudaril, da ZDA ostajajo predane zagotovitvi lastne varnosti in varnosti njenih zaveznic v regiji. "ZDA imajo zmožnosti, prikazali pa smo tudi že pripravljenost uporabiti te zmožnosti za zaščito naših interesov in interesov naših zaveznic," je bil odločen. "Ni razloga, da bi do tega moralo priti," pa je menil ob tem.

Bela hiša se je odzvala na potezo severnokorejskega voditelja Kim Jong Una, ki je danes odredil pripravljenost vojske na raketne napade na ZDA in ameriška oporišča v Tihem oceanu v odgovor na sodelovanje ameriških bombnikov B-2 v skupnih vojaških vajah z Južno Korejo.

V primeru "lahkomiselnih" ameriških provokacij morajo "severnokorejske sile brez usmiljenja napasti ZDA, ameriška oporišča v Tihem oceanu, vključno s Havaji in Guamom, kot tudi tista v Južni Koreji," je dejal po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA.

Čeprav ni dokazov, da bi Pjongjang imel zmogljivosti za tovrstne napade, je Kim še poudaril, da je "napočil čas za poravnavo računov z ameriškimi imperialisti".

Severna Koreja usmerila rakete proti ZDA: To ne bo jedrski ščit, temveč jedrski dež na Južno Korejo

Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je danes odredil pripravljenost vojske na raketne napade na ZDA, ameriška oporišča v Tihem oceanu in Južni Koreji. Odločitev je sprejel v odgovor na sodelovanje ameriških bombnikov B-2 v skupnih vojaških vajah z Južno Korejo. To je sporočil po nujnem sestanku z visokimi predstavniki vojske, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V primeru "lahkomiselnih" ameriških provokacij morajo "severnokorejske sile brez usmiljenja napasti ZDA, ameriška oporišča v Tihem oceanu, vključno s Havaji in Guamom, kot tudi tista v Južni Koreji," je dejal po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA.

Čeprav ni dokazov, da bi Pjongjang imel zmogljivosti za tovrstne napade, je Kim še poudaril, da je "napočil čas za poravnavo računov z ameriškimi imperialisti".

Dodal je, da pri četrtkovem sodelovanju dveh ameriških, za radarje nevidnih bombnikov B-2, ki lahko nosita tudi jedrsko orožje, v skupnih vojaških vajah z Južno Korejo, ni šlo zgolj za prikaz moči, temveč za ultimat ZDA, da bodo za vsako ceno sprožile jedrsko vojno.

Neimenovani južnokorejski vojaški predstavnik je nato danes dejal, da je na položajih za izstrelitev raket srednjega in dolgega dometa v Severni Koreji videti močan porast dejavnosti, gibanja vozil in ljudi. Južnokorejsko obrambno ministrstvo tega ni želelo potrditi, poudarili so le, da so vsi strateški položaji v Severni Koreji pod strogim nadzorom Seula in Washingtona.

Ukaz zgolj formalizacija odločitve vojske

Kimov ukaz sicer pomeni samo formalizacijo torkove odločitve vojske, ki je strateške raketne enote postavila v stanje pripravljenosti. V sredo je nato prekinila še zadnjo vojaško telefonsko povezavo s Seulom.

Čeprav ni dokazano, da ima Severna Koreja raketne zmogljivosti, s katerimi bi lahko dosegla ZDA ali celo njena oporišča v Tihem oceanu, je ameriški obrambni minister Chuck Hagel v četrtek opozoril, da so se ZDA "pripravljene odzvati na vse možnosti" s strani Severne Koreje.

"Jasno želimo povedati, da provokacije Pjongjanga jemljemo zelo resno in da bomo nanje odgovorili," je dejal, ko je pred novinarji branil udeležbo omenjenih bombnikov v vojaških vajah.

Kot navaja AFP, po ocenah poznavalcev grožnjam Pjongjanga ne gre pripisovati prevelike teže oziroma, da bi obstajala neposredna nevarnost vojne. Gre za neizbežen in odmerjen odziv na ameriške bombnike, igra kdo bo prvi z ZDA pa se bo nadaljevala, je dejal Kim Yong Hyun, strokovnjak za Severno Korejo na južnokorejski univerzi Dongguk.

Severnokorejska uradna spletna stran Uriminzokkiri je medtem objavila propagandni video sestrelitve ameriškega bombnika B-52, ki pade na južnokorejska tla, ob tem pa eksplodira njegov jedrski tovor. "To ni jedrski dežnik, ampak jedrski dež, ki ga bodo ZDA spustile nad jug", piše v spremljajočem besedilu.

Odzivi iz Rusije in Kitajske

Na najnovejšo zaostritev se je danes že odzvala Kitajska, ki je pozvala k "skupnim naporom" za zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku. "Vse strani pozivamo, naj si prizadevajo za zmanjšanje napetosti," je na rednem briefingu dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei. Kitajska je edina zaveznica severnokorejskega režima.

Odziv je prišel tudi iz Moskve. Ruski zunanji minister Segej Lavrov je namreč posvaril pred "napenjanjem vojaških mišic". Opozoril je, da lahko situacija hitro uide izpod nadzora, in dodal, da takšno obnašanje "vodi v peklenski krog", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po besedah Lavrova napetosti ne smejo biti izrabljene za reševanje geopolitičnih vprašanj z vojaškimi sredstvi. Prizadevanja se morajo veliko bolj usmerjati na dialog, je še poudaril.