"Odnosi med Korejama so od tega trenutka v vojnem stanju in vsa vprašanja med državama se bodo reševala v skladu z vojaškim protokolom. Končno je konec dolgotrajnih razmer na Korejskem polotoku, ki niso ne mir in ne vojna... Vsaka provokacija v bližini kopenske in pomorske meje z Južno Korejo bi povzročila jedrsko vojno," je danes po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočila severnokorejska vlada.

Pjongjang je tudi ponovno podkrepil neposredne grožnje ZDA, kot morebitne cilje pa navedel kopno ZDA, Havaje, Guam ter v Južni Koreji nameščene ameriške sile.

ZDA najnovejše grožnje jemljejo resno

Iz ZDA pa so danes že sporočili, da najnovejše grožnje Severne Koreje jemljejo resno, a obenem opozarjajo, da ima Pjongjang že dolgo zgodovino ostre retorike.

"Videli smo poročila o novi in nekonstruktivni izjavi Severne Koreje. Grožnje jemljemo redno in ostajamo v tesnem stiku z našo zaveznico Južno Korejo," je povedala tiskovna predstavnica varnostnega odbora Bele hiše Caitlin Hayden, ki je ponovno poudarila besede ameriškega ministra za obrambo Chucka Hagel, da so ZDA v polni pripravljenosti ter so zmožne braniti sebe in svoje zaveznike.

Rusija: Napetosti nas ne pustijo hladne

Na razglasitev Severne Koreje se je že pred tem odzvala Rusija, ki je danes vse strani konflikta pozvala k "odgovornosti in zadržanosti", pri tem pa opozorila ZDA in Južno Korejo pred nadaljnjimi provokacijami.

"Jasno je, da nas napetosti na naši vzhodni meji ne pustijo hladne," je povedal predstavnik ruskega zunanjega ministrstva za Severno Korejo Grigorij Logvinov. Rusko zunanje ministrstvo položaj ocenjuje kot "zelo napet in nevaren", a da so se ZDA in Južna Koreja odzvale uravnoteženo ter tako situacija ni nepopravljiva.

Preberite še: Severnokorejske grožnje: Obračun z imperializmom

Zaskrbljeni tudi Francija in Nemčija

Medtem je Francija izrazila skrbi glede povečanja napetosti na korejskem polotoku in je Severno Korejo opozorila, naj se vzdrži provokacij. "Francija poziva Severno Korejo, naj se izogne novim provokacijam ter izpolni svoje mednarodne obveznosti v okviru resolucij ZN," so danes sporočili iz francoskega zunanjega ministrstva.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je prav tako opozoril pred eskalacijo krize. "Gre za nevarnost za mir v celotni regiji," je opozoril Westerwelle in dodal, da skupaj s partnerji sodelujejo pri tem, da bi Pjongjang prepričali v opustitev groženj in jedrskega programa.

Državi tehnično v vojni že 60 let

Korejska vojna med letoma 1950 in 1953 se je končala s premirjem, mirovnega sporazuma pa obe Koreji vse do danes nista podpisali, kar pomeni, da sta tehnično bili zadnjih 60 let v vojni.

Severna Koreja je v začetku meseca objavila, da prekinja premirje in druge dvostranske sporazume s svojo južno sosedo. Za ta korak se je odločila v znak protesta zaradi skupnih vojaških vaj ZDA in Južne Koreje.

Odnosi na Korejskem polotoku so se zelo zaostrili po tretjem severnokorejskem jedrskem poskusu februarja letos. Varnostni svet Združenih narodov je takrat v odgovor na poskus razširil sankcije proti Severni Koreji.

O korejski krizi smo se pred dnevi pogovarjali z Iztokom Prezljem, ki je opozoril, da je treba resno jemati grožnje vsake države, ki poseduje jedrsko orožje.

Zaprtje skupnega industrijskega kompleksa?

Severna Koreja je danes zagrozila, da bo zaprla skupni industrijski kompleks, ki si ga deli z Južno Korejo, kar je najnovejša grožnja iz Pjongjanga v času zaostritve odnosov med obema državama. Industrijski kompleks leži v Severni Koreji, deset kilometrov od meje, ustanovili pa so ga leta 2004 kot simbol čezmejnega sodelovanja.

"Zaprli bomo industrijski kompleks, če bo Južna Koreja škodovala našemu dostojanstvu. Opozarjamo, da bodo sprejeti ostri ukrepi, če bo Južna Koreja nadaljevala z brezobzirnimi opazkami, ki blatijo naše dostojanstvo," so sporočili iz Severne Koreje in dodali, da je usoda kompleksa "popolnoma" odvisna od ravnanja Seula.

Severna Koreja je sicer doslej vedno poskušala preprečiti, da bi krize v odnosih med obema Korejama vplivali na industrijsko cono, ki je pomemben vir prihodka za to komunistično državo. Vendar je prišlo do skrbi, da bo na aktivnosti v kompleksu vplivala sredina odločitev Pjongjanga, da prekine vojaško vročo linijo z Južno Korejo.

Linijo je Severna Koreja uporabljala, da je pridobila imena tistih južnokorejskih delavcev, ki so želeli vstopiti v Kaesong, in jim tako omogočiti varnost pri prečkanju ene najbolj militariziranih mej na svetu.